Rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że właśnie stanęliśmy u progu rewolucji porównywalnej do epoki maszyny parowej i pojawienia się pierwszych komputerów. Już teraz istnieją sprawne rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, wykorzystywane w branży e-commerce. Warto wspomnieć choćby o automatycznej wysyłce towaru do klientów, w obsłudze klienta przez chatboty, dynamicznej polityce cenowej czy grafikach i materiałach wideo wspierających sprzedaż, przygotowanych z pomocą AI. Pisanie tekstu to kolejne potencjalne zastosowanie sztucznej inteligencji przez internetowych sprzedawców. Na czym polega to rozwiązanie i w jakich obszarach działalności sklepu warto je rozważyć?

AI – pisanie tekstu przez sztuczną inteligencję w praktyce

Pisanie tekstów AI polega na tworzeniu treści z wykorzystaniem modeli uczenia maszynowego. Niedawno rozwój tej technologii zanotował na tyle mocne postępy, że teksty tworzone przez sztuczną inteligencję pod wieloma względami dorównują tym tworzonym przez ludzi. Najbardziej popularnym rozwiązaniem w tej kategorii jest czat GPT korzystający właśnie w ten sposób z AI. Pisanie tekstu ma w pewnym sensie charakter wtórny. Użytkownik narzędzia wpisuje w aplikacji prompt, czyli zestaw poleceń, jakie ma wykonać oprogramowanie. Praca nad tekstem ma zatem formę chatu.

Skąd wtórny charakter treści? Oprogramowanie przygotowuje tekst w oparciu o “wiedzę” zdobytą w procesie uczenia maszynowego. Chodzi o zasoby internetu. Wygenerowana treść jest efektem wpisów na dany temat, z którymi narzędzie zdążyło się zapoznać. Pisanie tekstów AI nie uwzględnia zatem inwencji, ani kreatywności ze strony “autora”. Jest to gwarancja zachowania obiektywizmu, co z marketingowego punktu widzenia ma swoje wady i zalety.

Pisanie tekstów AI w branży e-commerce – potencjalne zastosowania

Korzyści z tej formy copywritingu są podobne do zalet jakie można dostrzec we wszystkich dziedzinach, do których powoli wkracza sztuczna inteligencja. Pisanie tekstów staje się tańsze i szybsze. Oprogramowanie nie potrzebuje czasu do namysłu – w końcu jest maszyną, a więc działa jak sprawna maszyna. Chociaż komercyjne zastosowanie treści przygotowanych przez sztuczną inteligencję wiąże się z opłatami, w istocie ponoszony koszt jest znacznie niższy w porównaniu do pracy profesjonalnego copywritera.

Pisanie tekstów AI może wspomóc sklep internetowy w następujących obszarach:

  • Tworzenie opisów produktów i kategorii – dla wielu sklepów stanowi ogromne wyzwanie, a jednocześnie barierę utrudniającą pozycjonowanie stron produktowych w wyszukiwarce. Jeśli na asortyment składają się setki, a nawet tysiące pozycji, przygotowanie unikalnych opisów jest niezwykle czasochłonne i kosztowne. Sprzedawcy korzystają wówczas z opisów dostarczonych przez producentów i dystrybutorów, jednak niestety nie są one unikalne. AI copywriting oferuje w tym zakresie bardzo ciekawe możliwości. Potrafi bowiem przygotowywać treść, modyfikując tekst zawarty w prompcie, jednak nie zmieniając jego sensu. Taka strategia jest często wykorzystywana w tworzeniu opisów produktowych dla poszczególnych SKU, które różnią się pomiędzy sobą jedynie drobiazgami – na przykład kolorem bądź rozmiarem.
  • Przygotowywanie tekstów blogowych – w tym zadaniu sztuczna inteligencja na razie nie jest w stanie zastąpić doświadczonego copywritera, ponieważ content marketing powinien opierać się na wartościowych i bardzo przemyślanych treściach. Narzędzia AI mogą jednak spełniać rolę pomocniczą – stanowić źródło inspiracji, przygotowywać konspekty tekstów, sygnalizować ważne aspekty konkretnego tematu. Z synergii między człowiekiem a sztuczną inteligencją wynika wartość dodana.
  • Optymalizacja tekstu pod SEO – kolejna ważna rola sztucznej inteligencji. Narzędzie jest w stanie zadbać o prawidłową dystrybucję fraz kluczowych, rozplanowanie śródtytułów, jak również określić optymalną długość tekstu i liczbę akapitów.

Sztuczna inteligencja do pisania tekstów – ograniczenia AI

Trudno aktualnie odpowiedzieć na popularne w ostatnim czasie pytanie: czy sztuczna inteligencja w przyszłości całkowicie zastąpi copywriterów? Należy jednak dostrzec, że żadna technologia nie jest doskonała tuż po wprowadzeniu na rynek. Obecnie pisanie tekstów AI dla branży e-commerce ma swoje wady i ograniczenia, do których należą:

  • Nieprawdziwe treści – językowym modelom sztucznej inteligencji zdarza się rażący błąd, polegający na dostarczaniu zupełnie nieprawdziwych treści. O ile w przypadku prostych opisów produktowych z jasnymi wytycznymi nie powinno dojść do takiego zdarzenia, o tyle zjawisko jest groźne w trakcie przygotowywania artykułów content marketingowych. Te z założenia mają prezentować najwyższą jakość i przekazywać odbiorcom angażujące treści o charakterze poradnikowym.
  • Niedoskonałość językowa – treść generowana przez sztuczną inteligencję bywa niedoskonała pod względem językowym. Częstym problemem są błędy stylistyczne. Z tego powodu każdy tekst przygotowany z pomocą AI wymaga przed publikacją starannej edycji.
  • Brak kreatywności – modele językowe sztucznej inteligencji zostały stworzone przede wszystkim do rozwiązywania problemów i poszukiwania wiedzy. Z tego powodu nieszczególnie nadają się do tworzenia atrakcyjnych kreacji marketingowych, które mają porwać odbiorców. Narzędzie nie zawsze potrafi “przemawiać” językiem, jakim posługuje się na co dzień grupa docelowa. Z drugiej strony AI wciąż może wspomóc copywritera w poszukiwaniu inspiracji, na przykład dostarczając listę skojarzeń z danym tematem.
  • Ograniczony zasób wiedzy – AI nie posiada informacji, jakimi dysponuje marketer odpowiedzialny za opiekę nad konkretnymi produktami. Otoczenie rynkowe, analiza SWOT, działania konkurencji oraz dotychczasowe aktywności reklamowe powinny być uwzględniane w komunikacji z konsumentami.

Sztuczna inteligencja dla e-commerce nie tylko w formie copywritingu

Sztuczna inteligencja już dziś usprawnia pracę wielu copywriterów, zwłaszcza w bardziej rutynowych zadaniach. W branży e-commerce można jednak znaleźć obszary, gdzie AI może zaoferować o wiele więcej. Dobrym tego przykładem jest monitorowanie sieci w poszukiwaniu opinii konsumenckich. Wtyczka Revbox wznosi tę technologię na wyższy poziom, ponieważ nie tylko wyszukuje i analizuje treści, ale również na ich bazie przygotowuje rzetelne recenzje produktowe. Następnie widget Revbox udostępnia rozbudowane opinie na stronie sklepu internetowego.

Dynamika branży e-commerce wymaga otwartości na nowe technologie, a sztuczna inteligencja ma tu bardzo wiele do zaoferowania!

NOWE & POPULARNE