Moment, w którym firma lub sklep internetowy uzyskują pozytywne opinie to jedna z przyjemniejszych chwil, jakie towarzyszą pracy w branży e-commerce. Zadowoleni klienci są siła napędową prowadzonego biznesu, nic więc dziwnego, że ich rekomendacje wpływają zarówno na motywacje sprzedawcy, jak i decyzje zakupowe pozostałych osób odwiedzających stronę marki lub prowadzony przez nią sklep. Co zrobić, aby wykorzystać potencjał ukryty w satysfakcji klienta.  Jak mogą brzmieć pozytywne opinie? Przykłady działań, jakie wato podjąć, znajdziesz w poniższym artykule!

Moc, jaką niosą ze sobą rekomendacje

Czas, w którym klient zdecydował się podzielić z Tobą informacją na temat jego wrażenia związanego z zakupami w Twoim sklepie internetowym warto potraktować jako moment ważny dla całej marki. To dzięki zaangażowaniu odbiorcy masz szanse poznać kluczowe dla odbiorcy aspekty i spojrzeć na proces zakupowy jego oczami. Negatywne opinie warto wziąć sobie do serca, a na ich podstawie – jeśli jest to możliwe i zasadne – wprowadzić rekomendowane usprawnienia. Za pozytywne komentarze dobrze jest natomiast podziękować, podkreślając rolę klienta w społeczności budowanej przez markę i zapewniając go, że jego zdanie ma realny wpływ na dalszy rozwój firmy oraz motywuje personel sklepu w jego codziennej pracy.

Pozytywne opinie a decyzje zakupowe innych klientów

Tak samo, jak negatywne komentarze mogą zniechęcić potencjalnego odbiorcę do dokonania zakupu, tak pochlebne rekomendacje mają szansę stać się sporą zachętą. Dlatego, prowadząc sklep internetowy, warto zadbać o wyeksponowanie sekcji opinii, jakie udało Ci się uzyskać. Pomocne w tym będzie nie tylko wsparcie dewelopera, który wdroży taki box lub zakładkę w obrębie strony sklepu, ale także narzędzia udostępniane marketerom. Ciekawym przykładem może być Revbox – narzędzie dla branży e-commerce, które wyszukuje opinie na temat produktów w internecie, korzystając przy tym z możliwości AI. Analizując znalezione treści, widget umożliwia Ci dostęp do wygenerowanych w ten sposób recenzji. Jako sprzedawca, możesz wykorzystać ich potencjał i zachęcić swoich klientów do dzielenia się komentarzami. Przykłady rekomendacji udostępnianych za pomocą narzędzia staną się wiarygodnym elementem informacji o produktach lub usługach. Ułatwią także podjęcie decyzji o zakupie pozostałym użytkownikom odwiedzającym Twój sklep on-line.

Pozytywne opinie – przykłady, które warto poznać

Poziom opinii, jakie pojawią się na temat Twojego sklepu, produktów lub usług, może być bardzo zróżnicowany. Pamiętaj, że na to, jak wygląda treść komentarza, ma wpływ wiele czynników – od samego produktu lub usługi, której dotyczy, po sposób, w jaki zostanie napisana rekomendacja czy kanału komunikacji, poprzez jaki zostanie zamieszczona.

Przykłady najpopularniejszych opinii to między innymi:

  1. Opinie zamieszczane w sekcji komentarzy  – to wszystkie recenzje, na jakie możesz trafić, czytając komentarze pod materiałami publikowanymi np. na Facebooku lub Instagramie.
  2. Opinie w wizytówkach Google – jedne z kluczowych dla wizerunku marki rekomendacji – to właśnie na nie wielu klientów zwraca uwagę w pierwszej kolejności, szukając informacji o produktach lub usługach w Google.
  3. Wzmianki i komentarze na forach internetowych.
  4. Rekomendacje i recenzje publikowane w kanałach influencerów, vlogerów i blogerów, w niektórych przypadkach połączone z wysyłką i testowaniem produktów lub usług.
  5. Oceny w porównywarkach cenowych oraz na portalach aukcyjnych.

Każdy z przykładów ma nieco inną formę i umożliwia podjęcie dialogu z klientem, który zakupił wybrany towar lub usługę, a następnie z nich skorzystał. Dziś, z uwagi na popularność zakupów online, równie popularne stało się komentowanie w sieci ich jakości, dlatego tak ważne jest, aby na każdym etapie promocji zadbać o satysfakcjonujący poziom dostarczanych usług. Pozwoli to również minimalizować ryzyko pojawiania się negatywnych recenzji. Chcąc uniknąć niepochlebnych komentarzy, warto wziąć pod lupę kilka podstawowych kwestii – jakich?

Jak zmniejszyć ryzyko otrzymania nieprzychylnego komentarza

Z pewnością dla Ciebie, jak i dla niejednego sprzedawcy, fala negatywnych komentarzy jest czymś co spędza zen z powiek. Dlatego, zanim zaczniesz zbierać opinie o proponowanym asortymencie, zadbaj o to, aby wszystkie potrzeby i zadania wynikające z roli właściciela sklepu zostały po Twojej stronie dopełnione.

Na co możesz zwrócić uwagę jako sprzedawca?

Przeanalizuj dokładnie nie tylko wszystkie możliwe punkty zapalne po stronie sprzedażowej, ale postaraj się zastanowić też nad aspektami, które mają najważniejsze znaczenie dla Twoich klientów. W zależności od tego, w jakiej branży działasz, negatywna opinia może pojawić się w przypadku niedociągnięć związanych z:

  • jakością produktów lub usług, jakie oferujesz;
  • działaniem strony firmy lub sklepu internetowego (ze szczególnym uwzględnieniem jego wszystkich funkcjonalności, np. form dostawy, płatności czy formularzy kontaktowych);
  • czasem realizacji zamówienia;
  • kontaktem na linii klient-sprzedawca;
  • kwestią zwrotów oraz postępowaniem reklamacyjnym.

To oczywiście tylko niektóre obszary, w jakich mogą pojawić się negatywne opinie. Uważna analiza i wiedza na temat preferencji, potrzeb oraz oczekiwań Twoich klientów będą jednak kluczem do minimalizowania ryzyka ich pojawienia się w sieci.

Niezależnie od tego, jaką z pięciu najpopularniejszych form przybierze opinia, którą na temat Twojego sklepu zamieści w sieci użytkownik – zareaguj na nią. Podziękuj, doceń i zachęć do dalszych zakupów lub przeproś, zapewnij o szybkim załatwieniu sprawy oraz – jeśli to możliwe – zaproponuj rabat lub gratis, który może okazać się dobrym pomysłem na złagodzenie ewentualnych negatywnych emocji niezadowolonego klienta. Korzystaj z tego, że użytkownicy poświęcają czas i angażują się w dzielenie się z Tobą swoimi doświadczeniami – organiczny feedback to cenne źródło wiedzy – umiejętnie wykorzystane, ma spore szanse zmienić się w aktywne wsparcie na drodze po dodatkowe konwersje w sklepie internetowym.

NOWE & POPULARNE