W ciągu najbliższych czterech lat wartość branży e-commerce w Polsce może sięgnąć nawet 187 miliardów złotych. Oznacza to w praktyce, że mimo dużej konkurencji,  nowi sprzedawcy wciąż będą mogli sięgnąć po swój kawałek tortu. Tak naprawdę wystarczy przede wszystkim dobry plan biznesowy by otworzyć sobie drogę do sukcesu na tym charakteryzującym się ogromnym potencjałem rynku. Nie posiadasz przestrzeni magazynowej, ani kapitału na zatowarowanie sklepu? Wbrew pozorom nie jest to przeszkodą, by rozpocząć handel w sieci. Optymalnym rozwiązaniem dla początkujących sprzedawców (i nie tylko), którzy dysponują ograniczonym budżetem jest jeden z modeli logistycznych – dropshipping. Jeśli wybierzesz ten sposób działalności, przyszłość Twojego biznesu będzie zależała od trafnego wyboru asortymentu, odpowiedniego podejścia do klienta i umiejętnej, choć niekoniecznie kosztownej promocji sklepu.

Jak działa dropshipping? Na czym polegają zalety tego modelu logistycznego i komu szczególnie można go polecić? Jak rozpocząć sprzedaż, stawiając na dropshipping? Dziś przedstawiamy ten proces krok po kroku, mając nadzieję, że nasz wpis zainspiruje początkujących przedsiębiorców do wzięcia sprawy w swoje ręce! Handel w sieci wcale nie musi być obarczony wysokim poziomem ryzyka.

Drop shipping – co to?

Czy jako klient sklepu internetowego po odbiorze przesyłki zastanawiasz się, skąd tak naprawdę została ona do ciebie dostarczona? Nie licząc ewentualnego śledzenia paczki, prawdopodobnie jest to dla ciebie informacja trzeciorzędna, wręcz nieistotna. Skupiasz się na otrzymanym towarze, zastanawiasz się, czy spełni Twoje potrzeby lub przeżywa satysfakcję z udanych zakupów, opcjonalnie – z różnych powodów zastanawiasz się nad reklamacją lub zwrotem. Tak właśnie postępuje większość konsumentów, a w kwestii dostawy interesuje ich czas realizacji oraz jej koszt. Gdyby paczka miała przylecieć prosto z księżyca, ale dotrzeć do paczkomatu w standardowej cenie w ciągu jednego dnia roboczego, odbiorca będzie zadowolony.

Jak działa dropshipping?

Dropshipping to model logistyczny, wedle którego towar jest wysyłany od producenta lub dystrybutora bezpośrednio do klienta końcowego, z pominięciem sprzedawcy. Stosujący takie rozwiązanie sprzedawca, paradoksalnie zazwyczaj, nie ma nawet kontaktu z towarem. Rolą sklepu internetowego, który wykorzystuje dropshipping jest sprzedaż towaru, przetworzenie zamówienia, przyjęcie płatności, a formalnie jego zakup od dostawcy, co istotne, dopiero w momencie, kiedy towar zostanie sprzedany. Oznacza to w praktyce, że sprzedawca nie musi zatowarowywać swojego sklepu. Akcenty związane z prowadzeniem e-biznesu przekierowują się w stronę wyboru asortymentu i promocji oferty. Jeśli Logistyka oferowana przez dystrybutora producenta działa bez zarzutu, sprzedawca ma o wiele mniej obowiązków w porównaniu do tradycyjnego handlu online.

Sklep bez magazynu i inne zalety dropshippingu

Znając już założenia, z jakich wynika dropshipping, którego szczegóły objaśnimy w dalszej części tekstu, czas przejść do zalet tego rozwiązania. Przekonaj się, czy ten model logistyczny będzie optymalny dla Twojego rozkwitającego biznesu e-commerce.

Dropshipping – zalety tego modelu logistycznego z punktu widzenia sprzedawcy:

  • Brak magazynu – niedostatek powierzchni magazynowej lub ograniczony budżet na jej wynajęcie to główne bariery powstrzymujące potencjalnych sprzedawców przed rozpoczęciem działalności na szerszą skalę. Dropshipping rozwiązuje ten problem. Handlując w sieci, tak naprawdę nie musisz przejmować się logistyką, jeżeli Twój dystrybutor dobrze wywiązuje się z dostaw.
  • Ograniczone ryzyko biznesowe – wybierając dropshipping, nie musisz martwić się, że Twój towar z różnych powodów nie zyska zaufania konsumentów, a inwestycja pójdzie na marne. Nawet jeżeli koncepcja biznesowa okaże się nietrafiona, nie ponosisz ryzyka finansowego. W końcu w dropshippingu towar kupujesz od dystrybutora dopiero, gdy uda ci się go sprzedać
  • Elastyczność – dropshipping pozwala ci szybko reagować na zmiany zachodzące na rynku oraz trendy związane z preferencjami konsumentów. Asortyment Twojego sklepu możesz kształtować w sposób dynamiczny, natychmiast reagując na bieżące potrzeby i wymagania. Elastyczność dotyczy również twojej lokalizacji. Swoim biznesem może w zarządzać praktycznie z dowolnego miejsca w świecie, o ile posiadasz stabilny internet.
  • Skalowalność – jeśli Twój biznes oparty o dropshipping odniesie sukces, możesz dość szybko go skonsumować i poczynić dalsze inwestycje związane z rozwojem. Unikasz wielu wyzwań znanych właścicielom tradycyjnych biznesów e-commerce, takich jak zarządzanie zapasami, zatrudnianie pracowników do obsługi zamówień czy rozbudowa powierzchni magazynowej. Do sprawnego zarządzania wystarczy odpowiednie oprogramowanie. Ten model logistyczny wykorzystują dziś zarówno drobni sprzedawcy jak i branżowi giganci.
  • Nieograniczony asortyment – dropshipping pozwala praktycznie dowolny sposób kształtować asortyment sklepu internetowego. Jeśli Twoja koncepcja biznesowa zakłada udostępnianie klientom szerokiego wyboru produktów, nie musisz martwić się o ich magazynowanie i zamawianie.

W jakich sytuacjach dropshiping sprawdza się najlepiej?

Dropshipping jest dziś naturalnym wyborem przede wszystkim dla początkujących sprzedawców, dysponujących dość ograniczonym budżetem. Brak powierzchni magazynowej i kapitału na zatowarowanie sklepu przestaje być barierą w tym modelu logistycznym. Na taki wariant sprzedaży decydują się również przedsiębiorcy, którzy obawiają się zbyt dużego ryzyka biznesowego.

Handel w sieci zawsze wymaga czasu poświęcanego na obsługę zamówień i promocję sklepu, ale w przypadku dropshippingu lista obowiązków jest znacznie krótsza. Z tego powodu na początkowym etapie, naznaczonym niską sprzedażą, model dropshipping można traktować jako poboczne źródło dochodu. Na ten model logistyczny decydują się też osoby prowadzące nierejestrowaną działalność gospodarczą w ramach pilotażu.

Gdy skala biznesu zwiększa się, nie oznacza to wbrew pozorom konieczności przejścia na inny model logistyczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z rozwiązań, które dotychczas się sprawdzały.

Jak działa dropshipping w praktyce i jakie wyzwania generuje ten model logistyczny?

Nie istnieje idealna koncepcja biznesowa, która sprawdzi się w każdych okolicznościach, a dropshipping jest tu wyjątkiem. Mimo swoich zalet handel prowadzony w ten sposób ma swoje ograniczenia i stawia przed przedsiębiorcą pewne wyzwania.

Słabsze strony dropshippingu:

Rozproszenie dostawców – gdy asortyment Twojego sklepu opiera się na kilku hurtowniach, klient musi się liczyć z odrębnymi dostawami realizowanymi w ramach jednego zamówienia. Jako sprzedawca ponosisz zwielokrotnione koszty związane z dostawą

  • Niższa marża – sprzedaż w modelu dropshipping zazwyczaj wiąże się z nieco niższą marżą wynikającą z mniej korzystnej oferty dystrybutora.
  • Ograniczony branding – jeśli pragniesz realizować zamówienia pod własną marką lub konfekcjonować towar, poniesiesz z tego tytułu wyższe koszty, o ile dystrybutor oferuje taką usługę.
  • Utrudniona obsługa klienta – rozwiązywanie problemów, z którymi zgłaszają się klienci bywa bardziej skomplikowane, ponieważ jako sprzedawca musisz w pierwszej kolejności poszukać odpowiedzi u dystrybutora odpowiedzialnego za wysyłkę.

Jak rozpocząć sprzedaż w modelu dropshipping krok po kroku?

Globalna wartość rynku dropshippingu przekroczyła 200 miliardów dolarów, a prognozuje się dalsze dynamiczne wzrosty. Pragniesz skorzystać z tej szansy i rozpocząć sprzedaż w sieci w oparciu o ten model logistyczny? W takim razie prezentujemy krótki poradnik, jak zacząć dropshipping krok po kroku!

  1. Wybierz asortyment i plan biznesowy w oparciu o dropshiping

Uwzględniając, że dropshipping zazwyczaj wiąże się z niższą marżą, sprzedaż w tym modelu niekoniecznie należy zaczynać z asortymentem skierowanym do masowego klienta. Wówczas Twój biznes będzie miał trudności z utrzymaniem konkurencyjności cenowej w stosunku do sprzedawców posiadających własny magazyn.

Postaraj się znaleźć rynkową niszę – kategorię produktową, która posiada relatywnie duże grono potencjalnych odbiorców, ale nie tworzy konkurencyjnego rynku, na którym zdążyli się już rozgościć najwięksi gracze.

  1. Wybierz formę działalności

Rozpoczynając sprzedaż w sieci musisz wybrać jedną z form działalności, najczęściej jednoosobową działalność gospodarczą, by nie narazić się na konsekwencje ze strony fiskusa. Obawiasz się nadmiernych kosztów związanych ze składką ubezpieczeniową na początkowym etapie? Pamiętaj, że dopóki Twoje miesięczne przychody nie osiągną 50% minimalnego wynagrodzenia, możesz korzystać z udogodnienia w postaci nierejestrowanej działalności gospodarczej. Wadę tego rozwiązania stanowi fakt, że może ono zniechęcić niektóre hurtownie do współpracy.

  1. Wybierz dostawcę towaru

Kiedy handlujesz w niszowej kategorii produktowej, być może ten wybór jest już za Tobą. Na początkowym etapie działalności najlepiej rozpocząć od współpracy z tylko jednym dostawcą, by nie komplikować logistyki. Dowiedz się, czy hurtownia zapewnia sprawne dostawy do klientów, czy odpowiadają Ci zasady rozliczenia oraz jak wygląda polityka reklamacji i zwrotów. Warunki współpracy możesz negocjować, nawet jeśli dopiero zaczynasz i Twoja pozycja nie jest zbyt silna. Hurtowni zależy na kolejnym kliencie, więc istnieje szansa na uzyskanie rabatu.

Jeśli obawiasz się w wysokiej marży, postaraj się współpracować bezpośrednio z producentami, a nie hurtowniami. Brak pośrednika oznacza w praktyce w wyższy zysk.

  1. Stwórz sklep internetowy

Przechodzimy do kolejnego kluczowego etapu startu biznesu w modelu dropshipping. Jest nim założenie sklepu internetowego. W tym przypadku masz trzy możliwości:

  • Rozwiązania open source – darmowe, lecz z płatnymi wtyczkami zwiększającymi funkcjonalność;
  • Abonament w modelu SaaS – model oparty o miesięczne płatności, ale niezwykle prosty w obsłudze i z wieloma przydatnymi funkcjami;
  • Dedykowany sklep – rozwiązanie indywidualne, ściśle skrojone do Twoich potrzeb i wizji, ale za to droższe, a niekiedy skomplikowane pod względem integracji.

Na początkowym etapie prowadzenia biznesu, najlepszym wyborem będzie Open Source (o ile potrafisz samodzielnie umieścić sklep na serwerze i go skonfigurować) bądź SaaS (jeżeli zależy Ci na sprawnie działającym gotowym schemacie i prostym wdrożeniu).

Jeśli chodzi o funkcjonalność sklepu, przeanalizuj go pod kątem UX, zadbaj o udostępnienie klientom wygodnych form płatności i czytelną prezentację produktów.

Decydując się na dropshipping musisz wybrać platformę, która jest do tego dostosowana. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu poprzez automatyzację. Produkty automatycznie trafią na Twoją stronę, jeżeli platforma posiada integrację z wybraną przez Ciebie hurtownią – koniecznie zwróć na to uwagę przy wyborze, jeżeli na asortyment składać się będą setki lub tysiące SKU.

  1. Promuj swoją ofertę

Wygodna platforma e-commerce i dropshipping gwarantują ogromną oszczędność czasu, dlatego możesz skupić się na promocji swojego sklepu. W grę wchodzą następujące opcje:

  • Pozycjonowanie sklepu – jest dość kosztowne,  efekt przychodzi po dłuższym czasie, ale zapewnia stały dopływ leadów.
  • Google Ads – daje natychmiastowy efekt, a płacisz wyłącznie za uzyskane kliknięcia w link.
  • Media społecznościowe – skorzystaj z płatnych postów lub reklamuj swoje niszowe rozwiązanie na grupach tematycznych.
  • E-mail marketing – pomaga w utrzymywaniu pozyskanych klientów i zachęceniu ich do dalszych zakupów.
  • Marketing afiliacyjny – twoje produkty będą promowane w zamian za prowizję.
  • Content marketing – zapewnia duży potencjał, jeżeli udostępniasz potencjalnym klientom wartościowe treści.
  1. Zadbaj o wyższą konwersję 

Co z potencjalnymi klientami, którzy trafią już na stronę? To dopiero połowa sukcesu. Aby osiągnąć wysoki współczynnik konwersji, zaprezentuj produkty w jak najlepszym świetle. Jeśli to możliwe, przygotuj indywidualne opisy i zdjęcia, zamiast korzystać z dostarczonych przez dystrybutora.

Na początkowym etapie działalności marka Twojego sklepu jest anonimowa, a odbiorcy często nie znają produktów. Dla sklepów internetowych pragnących poprawić współczynnik konwersji przygotowaliśmy innowacyjne rozwiązanie – widget z opiniami dotychczasowych klientów o produktach Revbox

Jeśli zintegrujesz swój sklep z tym narzędziem, na stronach produktowych pojawią się recenzje przygotowane przez sztuczną inteligencję w oparciu o opinię tysięcy dotychczasowych nabywców. Ułatwi to klientom podjęcie decyzji o zakupie i ograniczy współczynnik odrzuceń. Pamiętaj, że nawet 87% klientów kieruje się przed zakupem recenzjami od wcześniejszych nabywców.

Dropshipping to w branży e-commerce naprawdę atrakcyjna opcja na start biznesu. Jeśli trafnie dobierzesz asortyment, sukces będzie zależał wyłącznie od Twojego wysiłku włożonego w promocję oferty!

NOWE & POPULARNE