Wartość branży e-commerce w Polsce przekracza 100 miliardów złotych i wciąż rośnie. Wciąż panuje doskonała koniunktura, by mimo ogromnej konkurencji, odnieść sukces w handlu internetowym. Tak naprawdę dobry asortyment, przyjazna użytkownikom platforma sprzedażowa i promocja sklepu często wystarczą, by zyskać grono lojalnych konsumentów i stabilny poziom sprzedaży bez ponoszenia wysokich kosztów. Jak to osiągnąć? Jednym z rozwiązań jest WooCommerce dropshipping, czyli handel w modelu logistycznym pozbawionym własnego magazynu za pośrednictwem sklepu internetowego działającego na oprogramowaniu WooCommerce.

Na czym polega i jakie zalety niesie za sobą dropshipping? Komu szczególnie opłaca się ten model biznesowy? Jak zacząć sprzedawać w ramach dropshippingu za pośrednictwem WooCommerce? W jaki sposób podnosić poziom sprzedaży w sklepie? Poznaj ciekawy pomysł na rozpoczęcie biznesu w branży e-commerce!

Na czym polega dropshipping?

Zanim przejdziemy do aspektów technicznych i omówimy, w jaki sposób wdrożyć dropshipping WooCommerce do swojego sklepu internetowego, warto przedstawić, na czym polega to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają początkujący sprzedawcy.

Dropshipping to model logistyczny, który zdejmuje ze sprzedawcy część obowiązków dotyczącą wysyłki towaru. Schemat polega na tym, że zamówiony towar jest wysyłany do klienta bezpośrednio od producenta lub dystrybutora, z pominięciem sklepu internetowego. Jako sprzedawca nie musisz zatem posiadać magazynu, niezależnie od wolumenu asortymentu i poziomu zakupów.

Jak to działa w praktyce? Produkty są dostępne w ofercie Twojego sklepu WooCommerce lub działającego na innym oprogramowaniu, jednak nie dokonujesz zatowarowania. Musisz jedynie monitorować stany magazynowe w hurtowni, co jednak powinno dziać się w sposób zautomatyzowany. Kiedy klient dokona zakupu, obsługujesz zamówienie. Następnie przekazujesz je do dystrybutora lub producenta wraz z adresem dostawy. De facto dopiero w tym momencie kupujesz towar z hurtowni. Później dystrybutor dokonuje wysyłki do klienta pod wskazany adres. Zysk trafia do Ciebie, choć oczywiście hurtownia pobiera należną jej prowizję. Twoja marża jest zazwyczaj niższa niż w przypadku tradycyjnej sprzedaży, ale za to unikasz wielu zbędnych kosztów i nie musisz przejmować się wysyłkami towaru.

WooCommerce dropshipping – na czym polegają zalety

W ostatnich latach coraz więcej sprzedawców decyduje się na dropshipping. WooCommerce i inne platformy sprzedażowe znakomicie nadają się do szybkiego stworzenia i konfiguracji sklepu internetowego, który będzie działać w oparciu o ten model. Na czym polegają zalety tego rozwiązania?

WooCommerce dropshipping – korzyści:

 • Brak kosztów związanych z obsługą magazynu – każdy inny model logistyczny wymaga od Ciebie posiadania magazynu. W praktyce może nim być oczywiście garaż lub piwnica, ale gdy tylko biznes się rozrasta, należy rozważyć wynajem powierzchni magazynowej. Dropshipping Jest pod tym względem wyjątkiem. Towar nigdy fizycznie nie trafia do Twojego sklepu, więc sporo oszczędzasz.
 • Brak zatowarowania – konieczność zakupu asortymentu to poważna bariera w biznesie e-commerce, bo wiąże się z wysokimi kosztami. Dropshipping rozwiązuje  ten problem. Towar jest zamawiany z hurtowni dopiero, gdy go sprzedasz.
 • Ograniczone ryzyko – w przypadku dropshippingu jest znikome ze względu na brak powyższych wydatków. WooCommerce to darmowe oprogramowanie, wymagające jedynie wykupienia domeny i hostingu, opcjonalnie wtyczek i rozszerzeń powiększających funkcjonalność sklepu. Praktycznie cały dostępny budżet możesz poświęcić na promocję swojego biznesu.
 • Szeroki asortyment – nie istnieje lepszy sposób, by zbudować bardzo szeroki asortyment sklepu internetowego bez ponoszenia znacznych kosztów. Obecnie, w praktycznie każdej kategorii produktowej, bez problemu znajdziesz hurtownię oferujące dropshipping.
 • Prosta obsługa – platforma WooCommerce odznacza się przyjaznym interfejsem, więc nie potrzebujesz umiejętności programistycznych, by uruchomić sklep internetowy a współpraca z hurtowniami w ramach dropshippingu ułatwia stworzenie katalogu produktów.

Kiedy szczególnie opłaca się WooCommerce dropshipping?

Sprzedaż w modelu dropshipping znakomicie sprawdza się zwłaszcza z punktu widzenia początkujących sklepów internetowych. Wynika to z braku konieczności prowadzenia dużych i ryzykownych inwestycji. Ponadto sprzedawca nie potrzebuje zaawansowanego know how z branży e-commerce i nie poświęca wiele czasu na bieżącą obsługę sklepu. Dzięki temu może skupić się na promocji swojej oferty. Jednocześnie dropshipping jest biznesem skalowalnym i nic nie stoi na przeszkodzie, by kontynuować ten model sprzedaży, kiedy biznes się rozrośnie.

Jak zacząć dropshipping na WooCommerce?

Przejdźmy do praktycznej części poradnika. Dropshipping na WooCommerce to jeden z najprostszych sposobów rozpoczęcia sprzedaży we własnym sklepie internetowym. Jak uruchomić biznes krok po kroku?

 1. Uruchom sklep internetowy

WooCommerce stanowi jeden z najlepszych wyborów, ponieważ instalacja i konfiguracja sklepu jest zadaniem wykonalnym nawet dla laika. Platforma posiada praktycznie wszystkie podstawowe funkcje dla internetowych sprzedawców. Masz też bardzo szeroki wybór przejrzystych i przyjaznych szablonów, również darmowych. Stawiając na dropshipping z szerokim asortymentem, pamiętaj tylko o wydajnym i pojemnym serwerze, który poradzi sobie z jego obsłużeniem.

 1. Znajdź dostawców

W Polsce działa kilkaset hurtowni oferujących dropshipping, więc masz z czego wybierać. Wadą tego modelu logistycznego jest fakt, że musisz liczyć się ze stosunkowo niskimi marżami, dlatego najlepiej współpracować z producentami, pomijając pośredników. Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować warunki. Jeśli obawiasz się, że produkty dostarczone w ramach jednego zamówienia od różnych dostawców  spotęgują koszty i obniżą satysfakcję klienta, rozpocznij działalność od współpracy z jednym dystrybutorem.

Przeprowadź integrację

Do integracji z hurtownią potrzebujesz specjalnej wtyczki. Popularność platformy WooCommerce sprawia, że możesz wybierać spośród tanich lub bezpłatnych narzędzi. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej wtyczki?

 • Import produktów z plików CSV i XML – to najpopularniejsza, zautomatyzowana metoda “zatowarowania” Twojego sklepu.
 • Synchronizacja stanów magazynowych – powinna odbywać się automatycznie i regularnie, najlepiej kilka razy dziennie.
 • Aktualizacja cennika – przy wielu produktach może okazać się niezbędna w oparciu o ceny dystrybutora i założoną marżę.
 • Przyjazny interfejs – w przypadku narzędzi dla WooCommerce jest raczej standardem.
 • Kategoryzacja – możliwość tworzenia zaawansowanych drzewek kategorii produktowych w oparciu o uzyskany od dystrybutora plik.

Jak zwiększyć poziom sprzedaży, prowadząc dropshipping WooCommerce?

Po integracji Twój sklep jest gotowy do działania. Teraz recepta na sukces znajduje się w Twoich rękach. Promuj swój biznes w wielu kanałach marketingowych. Pomyśl, jak wyróżnić się na tle konkurencji, która również korzysta z dropshippingu i ma podobny asortyment.

Z punktu widzenia klientów potężną siłę oddziaływania mają rekomendacje produktowe, których na początku działalności brakuje w Twoim sklepie. Na szczęście możesz zmienić ten stan rzeczy, instalując wtyczkę Revbox dla WooCommerce. Narzędzie wykorzystuje sztuczną inteligencję do monitorowania sieci w poszukiwaniu komentarzy klientów na temat oferowanych przez Ciebie produktów. W oparciu o te informacje powstaje rozbudowana i wiarygodna recenzja, która za pośrednictwem widgeta Revbox trafia na Twoją stronę. Sklep internetowy natychmiast zyskuje większą wiarygodność, a rzetelne recenzje poprawiają poziom konwersji.

Rozpoczęcie sprzedaży w modelu dropshipping jeszcze nigdy nie było tak proste!

NOWE & POPULARNE