Zamierzasz rozpocząć sprzedaż w sieci za pośrednictwem własnego sklepu internetowego? To znakomity pomysł, ponieważ wartość branży e-commerce w Polsce przekroczyła 100 miliardów złotych i stale wzrasta, a dobry pomysł na biznes nie musi wymagać dużych inwestycji. Przed Tobą jedna z kluczowych decyzji – wybór oprogramowania dla Twojego e-sklepu. Do Twojej dyspozycji są dziesiątki popularnych platform sprzedażowych, działających w modelu Open Source ze swobodnym dostępem do kodu źródłowego lub SaaS, czyli w ramach abonamentu. 

Przedstawicielem tej pierwszej kategorii jest PrestaShop, natomiast w drugiej jednym z najpopularniejszych rozwiązań wciąż pozostaje Shopify. Które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku? Zapraszamy na kompleksowe porównanie Shopify vs PrestaShop. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w branży e-commerce, przy okazji poznasz kluczowe różnice pomiędzy oprogramowaniem Open Source a subskrypcyjnym.

Shopify vs PrestaShop – obsługa sklepu

Z punktu widzenia początkującego użytkownika Shopify ma naturalną przewagę nad PrestaShop. Jest platformą SaaS dostępną w ramach abonamentu. Dzięki temu po zamówieniu usługi w ramach ceny otrzymasz między innymi hosting i sklep nie wymagający instalacji. Decydując się na PrestaShop, musisz na własną rękę zadbać o serwer i domenę. Stawiając sklep internetowy po raz pierwszy, zdecydowanie łatwiej poradzisz sobie z Shopify.

To samo można napisać o obsłudze interfejsu sklepu. Prawdą jest, że oba panele administracyjne uchodzą za stosunkowo proste w obsłudze, ale w swoich klasach laik zdecydowanie łatwiej opanuje CMS Shopify. Sama konfiguracja sklepu jest bardzo przyjemna, ponieważ opiera się na rozwiązaniu drag&drop, a więc poszczególne sekcje strony umieścisz w wybranym miejscu przesuwając je myszką po ekranie. 

Panel administracyjny PrestaShop jest dla użytkownika bardziej wymagający, choć niekoniecznie wynika to ze skomplikowanej obsługi. Ta platforma e-commerce, zwłaszcza w podstawowej wersji, daje na wstępie znacznie więcej możliwości, przez co pierwsze kroki w zupełnie nowym CMS mogą przypominać błądzenie po omacku. Możesz mieć jednak pewność, że dość szybko odnajdziesz się w tym interfejsie.

PrestaShop vs Shopify – zarządzanie sklepem internetowym i elastyczność

Różnice pomiędzy Shopify a PrestaShop są wyraźnie zauważalne, gdy weźmiemy pod uwagę zarządzanie sklepem i jego dostosowywanie do potrzeb biznesu pod względem funkcjonalnym. Na czym polega różnica? Decydując się na Shopify, wybierasz jeden z planów abonamentowych, który spełnia Twoje oczekiwania i z grubsza właśnie takich funkcjonalności możesz się spodziewać. Gdy przyjdzie czas na rozwój sklepu, przedsiębiorca może pomyśleć o droższej subskrypcji, zyskując dodatkowe funkcje.

Filozofia PrestaShop jest zupełnie inna. W ramach darmowego oprogramowania uzyskujesz szkielet swojego sklepu internetowego, który po konfiguracji będzie gotowy do działania. Następnie wyłącznie od Ciebie zależy, w którą stronę pójdzie jego rozwój. Podczas gdy Shopify w ramach oferty dostarcza gotowe rozwiązania, w PrestaShop dostosowujesz witrynę do swoich oczekiwań i modelu biznesowego, korzystając przy tym z dostępnych modułów – podstawowych bezpłatnych i bardziej zaawansowanych, wymagających opłat.

Shopify vs PrestaShop – wygląd sklepu

Zależy Ci na łatwym zmodyfikowaniu wygląd do sklepu, by pasował do identyfikacji wizualnej Twojej marki, a także spełniał branżowe standardy i oczekiwania potencjalnych klientów? Pod tym względem obie platformy można uznać za dobry wybór. Zarówno PrestaShop, jak i Shopify pozwalają na korzystanie z płatnych i darmowych szablonów. Oczywiście te drugie gwarantują więcej możliwości. Późniejsze wprowadzanie modyfikacji do wyglądu sklepu przebiega sprawniej w Shopify , choćby ze względu na wspomniany proste intuicyjny interfejs. Z kolei PrestaShop oferuje bardziej rozbudowaną konfigurację pod względem funkcjonalnym.

PrestaShop vs Shopify – wydajność

Szybkość ładowania się strony ma duże znaczenie dla gości odwiedzających sklep. Każda sekunda opóźnienia statystycznie zmusza część klientów do opuszczenia witryny. Jeśli chodzi o wydajność, oba narzędzia prezentują się pod tym względem co najmniej dobrze. Różnica, którą można wskazać wynika z samej filozofii oprogramowania. Jako użytkownik Shopify płacisz za gotową usługę i masz prawo oczekiwać od dostawcy, że Twój sklep internetowy będzie działał bez zarzutu. Decydując się na PrestaShop, wydajność sklepu zależy w dużej mierze od Twoich decyzji, przede wszystkim dostępu do zasobów w ramach hostingu, który wybierasz samodzielnie spośród dostępnych ofert. Jeśli serwer spełnia swoje zadanie należycie, właściciele e-sklepów nie narzekają na oprogramowanie PrestaShop.

Shopify vs PrestaShop – wtyczki oraz integracje

Dostępne dla konkretnego oprogramowania wtyczki i integrację przekładają się na wzrost funkcjonalności dostępnych w sklepie internetowym, ale także jego elastyczność i skalowalność. To dodatkowe rozwiązania sprawiają, że witryna podlega personalizacji. Oba narzędzia są na tyle popularne, że na rynku nie brakuje stworzonych dla nich rozszerzeń.

Shopify posiada dość bogatą bibliotekę integracji, więc Twój sklep internetowy bez problemu będzie współpracował z oprogramowaniem analitycznym, marketingowym, magazynowym lub systemem ERP. Wiele ważnych funkcji zyskasz w ramach wybranego przez Ciebie abonamentu.

Platforma PrestaShop oferuje jeszcze szersze repozytorium dostępnych rozwiązań, dostarczanych przez samego dostawcę oprogramowania, jak i deweloperów działających na rynku. Oznacza to w praktyce tysiące modułów, które powstają z myślą o konkretnych modelach sprzedażowych i branżach. Wynika to również z otwartego dostępu do kodu źródłowego. Z pewnością biznes prowadzony na PrestaShop jest bardziej elastyczny i łatwiej dostosować go do specyficznych potrzeb.

Zastanawiasz się, jak wybór oprogramowania dla Twojego e-sklepu wpłynie na możliwość korzystania z wtyczki Revbox zapewniającej dopływ wiarygodnych opinii produktowych, przyczyniających się do wyższego współczynnika konwersji? Możesz być spokojny, niezależnie od tego, którą platformę wybierzesz. Widget Revbox posiada integrację z PrestaShop, Shopify oraz innymi wiodącymi platformami e-commerce.

PrestaShop vs Shopify – pozycjonowanie sklepu internetowego

Jeśli chcesz, aby strona Twojego e-sklepu z czasem zaczęła zajmować coraz wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google, co przyniesie jakże pożądany ruch organiczny, musisz zoptymalizować ją pod pozycjonowanie. Która platforma wypada lepiej, jeśli chodzi o możliwości SEO?

Z tego punktu widzenia optymalnym wyborem wydaje się PrestaShop, będący rozwiązaniem Open Source. Oprogramowanie uchodzi za jedno z najbardziej SEO friendly. Poza tym solidna optymalizacja jest możliwa bez korzystania z płatnych wtyczek, natomiast w przypadku Shopify prawdopodobnie czeka Cię instalacja płatnego modułu.

Shopify vs PrestaShop – koszt wdrożenia i utrzymania e-sklepu

Rzetelne porównanie platform nie może obyć się bez wspomnienia o kosztach. Darmowy dostęp do PrestaShop może być nieco mylący, ponieważ po Twojej stronie leży opłacenie domeny i hostingu. Kolejne koszty zależą już od tego, jak pragniesz rozwinąć swój sklep internetowy.

Prowadząc biznes na Shopify, nie unikniesz opłacania comiesięcznego abonamentu. Nie oznacza to jednak, że to droższy wariant, bo PrestaShop może wymagać zakupu płatnych modułów, a także zlecenia niektórych zadań programistom. Model abonamentowy można natomiast uznać za bardziej przewidywalny finansowo.

Jeśli zależy Ci na szybkim uruchomieniu dość prostego, ale w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego, Shopify to jeden z najlepszych wyborów. Z kolei PrestaShop ma swoje zalety w postaci większej funkcjonalności i możliwości personalizacji. Mamy nadzieję że zestawienie pomoże Ci w podjęciu świadomej decyzji!

NOWE & POPULARNE