W styczniu 2023 roku w Polsce zostały wdrożone założenia unijnej dyrektywy Omnibus. Jeszcze przed wprowadzeniem nowego prawa, w branży e-commerce trwały dyskusje, jak dostosować swój sklep internetowy do aktualnych przepisów. Dotyczyły one oczywiście również bardzo popularnej platformy PrestaShop. Omnibus nakłada wiele obowiązków na przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Zastanawiasz się, czy Twój sklep spełnia jej wymagania i jak znaleźć odpowiedni model Omnibus PrestaShop, by rzetelnie komunikować klientom ceny promocyjne? Nie wiesz jak poradzić sobie z obowiązkami dotyczącymi opinii klientów? Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika!
Czym jest dyrektywa Omnibus?
Dyrektywa Omnibus to zwyczajowa nazwa dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2019/2161 w 2019 roku, która zobowiązała państwa członkowskie do wprowadzenia dodatkowych przepisów chroniących interesy konsumentów, zwłaszcza w branży e-commerce. Najbardziej znane zarządzenie dotyczy obowiązku informowania klientów o promocjach cenowych na nowych zasadach, co ma na celu walkę ze sztucznymi promocjami, jakie dotychczas można było spotkać między innymi w okresie wzmożonych zakupów. W rzeczywistości istnieje więcej regulacji wynikających z dyrektywy Omnibus. Czy PrestaShop jest na nie gotowy? Sprawdź!
Jakie obowiązki dyrektywa Omnibus nakłada na sklepy internetowe?
Zacznijmy od wymienienia obowiązków sprzedawcy, jakie niesie ze sobą wprowadzenie dyrektywy Omnibus. Można je podzielić na kilka kategorii.
Obowiązki komunikacyjne względem konsumentów:
- Konieczność identyfikacji przedsiębiorcy na podstawie adresu, numeru telefonu i adresu email oraz podania dostępnych kanałów komunikacji online. Wszystkie powinny gwarantować możliwość archiwizacji korespondencji wraz z godziną i datą.
- Obowiązek informowania klientów o płatnym plasowaniu produktów w wynikach wyszukiwania, który dotyczy przede wszystkim platform marketplace.
- Klient musi zostać poinformowany o proponowaniu mu produktów dostosowanych do jego indywidualnych preferencji a także o powodach takiej rekomendacji.
Regulacje dotyczące publikowania opinii produktowych:
- Przedsiębiorca, który publikuje w swoim sklepie internetowym opinie klientów o produktach lub usługach, jest zobowiązany do ich weryfikacji, by publikowane komentarze pochodziły wyłącznie od rzeczywistych nabywców.
- Sprzedawca musi podać do wiadomości, w jaki sposób weryfikuje pozyskane opinie.
- Zabronione jest selekcjonowanie publikowanych opinii, na przykład poprzez usuwanie negatywnych.
- Sprzedawca nie ma prawa namawiać klientów do usunięcia lub modyfikowania pozostawionych przez nich opinii.
Nowy sposób informowania klientów o promocjach cenowych
Jeśli sprzedawca zdecyduje się na wdrożenie promocji cenowej, jest zobowiązany, by oprócz aktualnej ceny produktu lub usługi, przedstawić również najniższą cenę jaka obowiązywała w ciągu 30 dni przed dniem wprowadzenia promocji. Wyjątkami od tej reguły są między innymi gratisy, rabaty, programy lojalnościowe i wielopaki.
Z punktu widzenia właściciela e-biznesu najważniejsze jest więc, by informacja o cenie obowiązującej przed promocją prawidłowo wyświetlała się w jego sklepie internetowym PrestaShop. Omnibus, a konkretnie nowe przepisy wynikające z wprowadzenia dyrektywy, są egzekwowane między innymi poprzez kontrolę ze strony UOKiK. Ich nieprzestrzeganie wiąże się z wysokimi karami.
Moduł PrestaShop Omnibus, czyli jak dostosować sklep do nowych przepisów
Jeśli chodzi o wdrożenie dyrektywy Omnibus do PrestaShop, najprostszym wyzwaniem wydaje się rozwiązanie kwestii informowania o rekomendacjach produktowych. Zazwyczaj wystarczy, że na karcie produktowej znajdzie się informacja, że są to produkty popularne, pochodzące z tej samej kategorii lub stanowiące nowości.
Co z obowiązkiem informowania o promocjach cenowych? Aby przedstawiać gościom sklepu ceny sprzed promocji, pojawia się konieczność ich archiwizowania. Poza tym stara cena musi wyświetlać się na karcie produktowej oraz w innych miejscach, gdzie dany produkt jest promowany. Jak sobie z tym poradzić w PrestaShop?
Najprostszym rozwiązaniem jest instalacja jednego z modułów typu “PrestaShop Omnibus”. Deweloperzy zaczęli udostępniać takie narzędzia natychmiast, kiedy dyrektywa weszła w życie. Część z nich ma charakter płatny, ale można znaleźć również darmowe rozwiązania. Narzędzia tego typu znajdziesz między innymi w oficjalnej bibliotece PrestaShop Addons Marketplace. Opcję alternatywną stanowi skorzystanie ze wsparcia dewelopera PrestaShop. Jeśli dopiero zakładasz sklep internetowy, prawdopodobnie wystarczy, że wybrany przez Ciebie szablon uwzględni nowe przepisy i będzie dostosowany do wyświetlania cen sprzed promocji.
Jak sprostać wymaganiom dotyczącym opinii klientów?
Osobną kwestię stanowią nowe przepisy dotyczące publikowania opinii produktowych. Jeśli wykorzystywany przez Ciebie dotychczas moduł PrestaShop zapewniający tę funkcjonalność, nie pozwala na weryfikację pochodzenia komentarzy, masz dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest zaprzestanie publikowanie opinii – dyrektywa Omnibus nie zmusza do tego sprzedawców. Drugą opcję stanowi znalezienie modułu, który spełnia założenia dyrektywy Omnibus, w praktyce pozwala zidentyfikować klienta który dokonał zakupu, na przykład poprzez jego adres e-mail.
Modyfikacja sklepu stanowi dobrą okazję, by wznieść dostępne na stronie recenzje produktowe na wyższy poziom. Pomoże Ci w tym Revbox – widget z opiniami konsumentów na temat produktów. Silnik Revbox monitoruje internet w poszukiwaniu opinii, analizuje znalezione komentarze, a później na ich podstawie przygotowuje wiarygodną recenzję produktową. Dzięki temu klienci Twojego sklepu łatwiej podejmują decyzje zakupowe, co pozytywnie wpłynie na współczynnik konwersji. Poza tym, nie musisz czekać, aż sekcja z opiniami produktowymi zapełni się naturalnie.
PrestaShop jest dość elastyczną platformą sprzedażową, dlatego dostosowanie sklepu do wymogów dyrektywy Omnibus nie stanowi trudnego wyzwania.