Wśród platform e-commerce dostępnych w ramach Open Source, wiodące pozycje na rynku zajmują między innymi Magento i PrestaShop. Pierwsza z tych platform od 2020 roku jest rozwijana przez Adobe i de facto nosi obecnie nazwę Adobe Commerce, jednak większość użytkowników oraz deweloperów wciąż zwyczajowo posługuje się określeniem Magento. Francuskie oprogramowanie PrestaShop jest cenione szczególnie przez właścicieli małych i średnich biznesów. Która z platform lepiej spełni Twoje oczekiwania, PrestaShop czy Magento? Dziś postaramy się pomóc Ci w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie, porównując oba narzędzia w kilku kluczowych obszarach. Zapraszamy!
Magento vs PrestaShop – obsługa sklepu internetowego
Z punktu widzenia początkującego użytkownika, który nie jest programistą, oprogramowanie Open Source stanowi naturalnie trudniejsze wyzwanie niż konkurencyjne rozwiązanie SaaS. Nie oznacza to jednak, że nawet laik nie jest w stanie stworzyć i skonfigurować sklepu internetowego.
Jeśli chodzi o instalację sklepu, PrestaShop wydaje się rozwiązaniem prostszym w obsłudze niż Magento. W przypadku tej drugiej platformy istnieje większe prawdopodobieństwo, że początkujący sprzedawca będzie potrzebował wsparcia doświadczonego użytkownika lub dewelopera.
Podobnie platformy wypadają w porównaniu, jeżeli chodzi o obsługę sklepu. Oba interfejsy na pierwszy rzut oka mogą przytłaczać dostępnością opcji i funkcji, a szkielet sklepu internetowego uzyskany po instalacji wymaga konfiguracji. Jednak z całą pewnością dashboard PrestaShop jest bardziej intuicyjny i po pewnym czasie wystarczy nabrać wprawy. Panel administracyjny Magento jest bardziej wymagający, co częściowo wynika z przeznaczenia platformy, do czego przejdziemy w dalszej części tekstu.
PrestaShop vs Magento – wydajność sklepu
Najprostsza odpowiedź na pytanie, która Platforma jest bardziej wydajna, PrestaShop czy Magento, brzmiałaby: zdecydowanie Magento. Na kwestię wydajności warto jednak spojrzeć nieco szerzej, biorąc pod uwagę potrzeby użytkownika.
Oprogramowanie PrestaShop ogólnie rzecz biorąc uchodzi za dość wydajne. Taką opinię najczęściej wyrażają właściciele mniejszych i średnich biznesów, w przypadku których ruch na stronie nawet w szczytowych momentach nie osiąga bardzo wysokiego poziomu. Spowolnienie działania sklepu następuje w momencie, gdy musi on jednocześnie obsłużyć dużą liczbę gości, a jednocześnie posiada wiele dodatkowych modułów i rozszerzeń.
Platforma Magento została zaprojektowana również z myślą o właścicielach największych sklepów internetowych. Ma opinię wydajnej, niezależnie od skali. Szybka praca sklepu ma jednak swoje konsekwencje – zużywa on więcej zasobów dostępnych w ramach hostingu. Z tego powodu właściciele biznesów opartych o Magento niejednokrotnie decydują się na dość kosztowne rozwiązanie w postaci własnego serwera. Mimo ogólnie słabszej wydajności platforma PrestaShop może być dla Ciebie lepszym wyborem, o ile nie zakładasz, że z dnia na dzień staniesz się gigantem e-commerce.
Magento vs PrestaShop – funkcjonalność sklepu
Jeśli chodzi o funkcjonalność sklepu, wybór optymalnej platformy znów będzie zależny od Twoich oczekiwań. Zacznijmy od tego, co uzyskasz od dostawcy oprogramowania zaraz po jego instalacji, a więc bez rozszerzeń. Sklep PrestaShop po skonfigurowaniu jest niemalże gotowy do działania. Wystarczy dodanie kilku darmowych modułów, takich jak przygotowany we współpracy z PayPal – PrestaShop Checkout.
W przypadku Magento lista domyślnych funkcji jest jeszcze bardziej imponująca. Chcesz natychmiast udostępnić swoim klientom bogatsze doświadczenie zakupowe, na przykład płatności za pobraniem? A może chcesz sprzedawać swoje produkty w innym niż tradycyjny modelu, na przykład w wersji personalizowanej? Wówczas Magento staje się lepszym wyborem, przy czym samodzielna konfiguracja sklepu stanowi trudniejsze wyzwanie.
PrestaShop vs Magento – rozszerzenia
Jeśli chodzi o dostępne wtyczki i moduły, Presta Shop i Magento wypadają bardzo podobnie. Obaj dostawcy oferują bibliotekę z narzędziami przeznaczonymi do zwiększenia funkcjonalności sklepów internetowych. W obu przypadkach natkniesz się zarówno na mniej rozbudowane i darmowe wtyczki, jak i te płatne, o bardziej rozbudowanych możliwościach. Różnica polega na tym, że w przypadku Magento istnieje więcej nieszablonowych narzędzi, dopasowanych do mniej popularnych modeli sprzedaży, na przykład produktów przygotowywanych na wymiar.
Zastanawiasz się, która Platforma będzie dla Ciebie lepszym wyborem? Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie określ swoje oczekiwania i zapoznaj się z dostępnymi dla obu platform integracjami i rozszerzeniami. Ze swojej strony możemy Cię zapewnić, że widget Revbox z opiniami klientów syntezowanymi przy pomocy sztucznej inteligencji posiada integrację zarówno z PrestaShop jak i Magento!
Magento vs PrestaShop – optymalizacja strony pod pozycjonowanie
Prowadząc sklep internetowy, prawdopodobnie prędzej czy później zdecydujesz się na SEO. Jak pod względem możliwości optymalizacji strony prezentują się obie platformy? Oba narzędzia pozwalają zoptymalizować sklep internetowy pod pozycjonowanie, między innymi poprzez odpowiednie adresy URL, meta tagi i oczywiście wdrażanie site map. Dla obu platform dostępne są setki rozszerzeń umożliwiający osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Delikatna przewaga Magento nad PrestaShop może polegać jedynie na tym, że specjalista SEO ma do dyspozycji więcej narzędzi już w podstawowej wersji oprogramowania.
PrestaShop vs Magento – koszty prowadzenia sklepu internetowego
Ograniczony budżet bywa największą barierą, na jaką napotykają sklepy internetowe pragnące rozwijać swoją działalność. Zanim uruchomisz swój sklep internetowy, warto dokonać kosztorysu, bo choć obie platformy są bezpłatne, musisz w swoim budżecie uwzględnić między innymi cenę hostingu, a opcjonalnie niezbędnych wtyczek i wsparcia programistów. Pod tym względem bardziej skomplikowana architektura Magento wypada gorzej. Sklep potrzebuje większego serwera, a praca deweloperów może sporo kosztować.
PrestaShop czy Magento – co lepiej wybrać?
Dyskusja o ewentualnej wyższości jednej platformy nad drugą ma sens jedynie z perspektywy konkretnego użytkownika. Jeśli interesuje Cię dość rozbudowany i funkcjonalny sklep internetowy, który niekoniecznie będzie generował duże koszty, swoją przygodę z e-commerce możesz śmiało rozpocząć od PrestaShop. Oprogramowanie Magento doskonale nadaje się do prowadzenia każdego e-sklepu, również tych największych lub prowadzących nietypowy model sprzedaży. Można je uznać za bardziej skalowalne ale jednocześnie bardziej wymagające w obsłudze i kosztowne.