Wśród oprogramowania dla e-commerce, jednym z najczęściej stosowanych przez sklepy internetowe rozwiązań jest PrestaShop. Oprogramowanie dostępne Open Source jest doceniane za liczne funkcjonalności, wygodną obsługę i częste aktualizacje systemów bezpieczeństwa. Chcesz stworzyć swój własny sklep internetowy PrestaShop? Z pewnością znajdziesz szablon oraz wtyczki i rozszerzenia doskonale dopasowane do potrzeb Twojego biznesu. Dziś przedstawiamy kompleksowy poradnik, jak uruchomić sklep PrestaShop!

Zanim uruchomisz sklep internetowy PrestaShop – serwer i domena

Czy sklep internetowy, który planujesz założyć ma już swoją nazwę? Jeśli nie, zanim przystąpisz do jego instalacji i konfiguracji, pomyśl właśnie o tym. Strona internetowa potrzebuje domeny, a ta musi jednoznacznie kojarzyć się z Twoją marką, by w przyszłości zyskać rozpoznawalność. Wykupienie domeny wiąże się zazwyczaj z opłatą rozpoczynającą się od około 100 zł rocznie. W przyszłości musisz pamiętać o regularnym opłacaniu swojej usługi, by nie stracić adresu, do którego przyzwyczaili się już Twoi klienci.

Równie istotny jest hosting dla Twojego sklepu internetowego. Czym się kierować wybierając serwer? Przede wszystkim jego wydajnością, ponieważ długi czas ładowania się strony może zniechęcić Twoich klientów. Oprócz oprogramowania, to właśnie serwer decyduje o wydajności. Szukając hostingu, masz tak naprawdę 4 możliwości.

Warianty hostingu dla sklepu PrestaShop:

 • Hosting współdzielony – podstawowa i najtańsza wersja hostingu. Zazwyczaj serwery tego typu są wystarczające dla małych lub średnich sklepów internetowych o umiarkowanym ruchu, a do tego zoptymalizowane pod PrestaShop.
 • Serwer VPS – jeśli spodziewasz się, że Twój sklep internetowy PrestaShop, będzie odnotowywał większy ruch, przynajmniej w niektórych momentach, ta nieco droższa opcja jest dla Ciebie, ponieważ zyskujesz większą przestrzeń i udział w zasobach serwera.
 • Serwer Cloud – elastyczne rozwiązanie, które pozwala w wybranych okresach modyfikować dostępną moc obliczeniową. Jeśli planujesz wzmożone promocje przyciągające większe grono klientów lub obawiasz się przeciążenia serwera w gorących okresach zakupowych np. przed Świętami Bożego Narodzenia lub Black Friday, to rozwiązanie jest dla Ciebie,
 • Serwer dedykowany – będzie zarezerwowany wyłącznie dla Twojego sklepu. To kosztowne rozwiązanie, przeznaczone dla największych sklepów internetowych, którego na początkowym etapie działalności z pewnością nie potrzebujesz.

Chociaż sklep internetowy PrestaShop działa w modelu Open Source, dostawca oprogramowania przewidział również usługę abonamentową. Aktualnie kosztuje ona od 24 euro miesięcznie, ale stawka rośnie przy większych obrotach sklepu. Co zyskujesz wybierając wariant Hosted, bo tak nazywa się model subskrypcyjny PrestaShop? Przede wszystkim, w cenę wliczona jest już usługa hostingu oferująca 50 GB w przestrzeni na serwerze. Poza tym otrzymasz wsparcie prawne dotyczące RODO i plików cookie. Poza tym możesz liczyć na pomoc techniczną i instalację niektórych usług dodatkowych, dotyczących płatności, wysyłek i aktywności reklamowych.

Jak zainstalować sklep PrestaShop na serwerze krok po kroku?

Posiadasz już hosting i domenę? Czas założyć Twój własny sklep internetowy PrestaShop. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku.

 1. Pobierz oprogramowanie PrestaShop

Oprogramowanie dla Twojego sklepu internetowego pobierzesz wygodnie bezpośrednio ze strony internetowej dostawcy. Czego jeszcze potrzebujesz do rozpoczęcia instalacji? Poproś administratora serwera o dostęp do panelu hostingowego. Uzyskaj dane do serwera FTP/sFTP, aby móc swobodnie i wygodnie zarządzać znajdującymi się na nim plikami. Potrzebny Ci będzie klient FTP. Bez problemu znajdziesz darmowe narzędzie.

 1. Wgraj pliki na serwer

Pobrane oprogramowanie będzie dostępne w pliku zip. Rozpakuj jego zawartość. Teraz przy pomocy wybranego klienta FTP wgraj pliki na serwer. Jeśli zawartość ma być dostępna z poziomu przeglądarki, pliki powinny trafić do odpowiedniego folderu. O prawidłową ścieżkę zapytaj dostawcę hostingu.

 1. Stwórz bazę danych

Sklep PrestaShop do prawidłowego działania potrzebuje bazy danych. Musisz stworzyć takową na swoim serwerze. Instrukcje dotyczące zarządzania bazami danych również powinny zostać udostępnione przez dostawcę hostingu. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z pomocą techniczną lub zajrzyj do działu pomocy.

 1. Uruchom instalację

Teraz możesz rozpocząć instalację. Otwórz swoją stronę w przeglądarce. Jeśli wszystko jest w porządku, zauważysz na ekranie, że pliki instalatora rozpakowują się a następnie rozpocznie się sama instalacja.

W toku instalacji czeka Cię wypełnienie kilku formularzy z udziałem asystenta instalacji. Formularz zawiera szczegóły dotyczące bazy danych a także konta administratora. Śledź pasek postępu, a gdy instalacja dobiegnie końca, musisz usunąć ze swojego serwera katalog instalatora. Dokonasz tego przy pomocy swojego klienta FTP. Na koniec sprawdź jeszcze, czy Twój sklep PrestaShop działa prawidłowo. Przejrzyj zarówno panel administratora, jak i samą stronę. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz swobodnie konfigurować swój sklep PrestaShop!

Certyfikat SSL w PrestaShop, czyli bezpieczne zakupy

Sklep PrestaShop wymaga szyfrowania danych. Bez tego strona będzie prezentowana w przeglądarce jako niebezpieczna, a Twoi potencjalni klienci słusznie zrezygnują z zakupów. Dlatego na stronę musisz wdrożyć certyfikat SSL.

Istnieją dwie możliwości, spośród których pierwszą jest płatne rozwiązanie. Na szczęście nie musisz z niego korzystać. PrestaShop to niezwykle popularna platforma, więc z łatwością znajdziesz dla niej darmowe certyfikat SSL. Pamiętaj jedynie, że będzie on wymagał regularnych aktualizacji o czym niekoniecznie dostawca Cię poinformuje.

Wybór szablonu PrestaShop – sklep odpowiadający Twoim potrzebom biznesowym

Swój sklep PrestaShop możesz stworzyć w oparciu o automatyczny szablon, który trafi na Twój serwer wraz z oprogramowaniem. Musisz jednak liczyć się z faktem, że brakuje w nim wielu interesujących funkcjonalności, a poza tym w ten sposób nie wyróżnisz się nad konkurencją i nie stworzysz klientom ciekawego doświadczenia zakupowego. W kolejnym kroku warto pomyśleć o wyborze szablonu. Jakie rozwiązania wchodzą w grę?

Sklep internetowy PrestaShop – dostępne szablony

 • Darmowe szablony – stanowią sposób na redukcję kosztów, ale często są ograniczone pod względem funkcji i zdarzają się w nich błędy, na przykład po aktualizacji oprogramowania.
 • Płatne szablony – znajdziesz je w oficjalnym sklepie PrestaShop oraz w podobnych repozytoriach. Istnieje naprawdę szeroki wybór, a każdy template jest oceniany przez społeczność, co stanowi cenną podpowiedź. Niektórzy autorzy szablonów oferują również wdrożenie i wsparcie techniczne.
 • Dedykowane szablony – najbardziej kosztowne rozwiązanie, ale w zamian zyskuje  sklep internetowy PrestaShop szyty na miarę, a więc doskonale dopasowany do Twoich potrzeb. Dodatkowo bierzesz udział w jego projektowaniu i na bieżąco zgłaszasz uwagi.

Podstawowe narzędzia udostępniane przez PrestaShop

By móc rozpocząć sprzedawać towar, potrzebujesz jeszcze kilka podstawowych narzędzi. Część z nich PrestaShop udostępnia swoim użytkownikom za darmo, a niektóre w ramach relatywnie taniego abonamentu. O to przykłady:

 • PrestaShop Checkout – klient płatności przygotowany przez PayPal, udostępniający podstawowe, popularne metody płatności, możliwość zapłaty jednym kliknięciem i wygodną obsługę zwrotów.
 • PrestaShop Metrics – podstawowe narzędzia analityczne, zintegrowane z Google Analytics.
 • PrestaShop Social – płatna integracja z Facebookiem oraz Instagramem.
 • PrestaShop Marketing – darmowe narzędzie do konfiguracji reklam w sieci Google.
 • PrestaShop Automation – pomaga w automatyzacji kampanii marketingowych, na przykład remarketingu.

Jak przygotować sklep PrestaShop do działania?

Powoli zbliżamy się do końca, jednak Twój sklep PrestoShop wymaga jeszcze konfiguracji. Co czeka Cię w kolejnych krokach?

 • Katalog produktów – skorzystaj z automatyzacji i wgraj je przy pomocy plików uzyskanych od producentów i dystrybutorów. Podziel asortyment na kategorie, które powinny odpowiadać wyszukiwaniom klientów.
 • Konfiguracja płatności – nie musisz korzystać z narzędzia proponowanego przez PrestaShop. Dostawcy płatności również proponują swoje integracje. Zwróć uwagę na prowizje i warunki rozliczania.
 • Wybór firm kurierskich – większość przewoźników zapewnia darmowe integracje z PrestaShop. Do Twojej dyspozycji są również brokerzy kurierscy i ich narzędzia pozwalające na automatyzację wysyłek.
 • Magazyn i finanse – na początkowym etapie, oprogramowanie magazynowe, system ERP program księgowy nie są niezbędne, ale w miarę wzrostu sprzedaży, to konieczne rozwiązania.

Jakie rozszerzenia są przydatne w sklepie internetowym PrestaShop?

Teraz Twój sklep jest gotowy do rozpoczęcia sprzedaży. Pamiętaj jednak, że możesz go stale udoskonalać i wzbogacać o nowe funkcje poprzez wtyczki i rozszerzenia. Ciekawym narzędziem, które pomoże Ci szybko podnieść poziom konwersji jest Revbox – widget z opiniami produktowymi. Narzędzie przy wsparciu sztucznej inteligencji analizuje sieć w poszukiwaniu komentarzy klientów, a następnie przygotowuje wiarygodne i rozbudowane recenzje produktów. Twój sklep z dnia na dzień zyska wiarygodność.

Życzymy przyjemnej konfiguracji sklepu internetowego PrestaShop i sukcesów w branży e-commerce!

NOWE & POPULARNE