Francuska platforma PrestaShop, dostępna jako otwarte oprogramowanie, odpowiada obecnie za funkcjonowanie kilkuset tysięcy sklepów internetowych na całym świecie, w tym kilkanaście tysięcy na polskim rynku. Oznacza to, że tak wielu użytkowników nie może się mylić i dostrzega wymierne korzyści z wyboru PrestaShop. Opinie zawsze mają charakter subiektywny, bo niekiedy wynikają z przyzwyczajenia, a koszula jest bliższa ciału. Z drugiej strony, analizując recenzje dostępne w internecie, można dostrzec również wady jakimi odznacza się sklep PrestaShop. Opinie właścicieli e-biznesów są więc godne omówienia. Dziś postaramy się przedstawić mocne i słabe strony PrestaShop!
Sklep PrestaShop – opinie dotyczące panelu administracyjnego
Jeśli chodzi o obsługę platformy PrestaShop, opinie użytkowników są zazwyczaj zgodne. Właściciele sklepów internetowych zwracają uwagę na intuicyjny i naprawdę prosty w obsłudze interfejs. Instalacja oprogramowania na serwerze nie jest skomplikowana, natomiast po przeprowadzeniu konfiguracji sklep jest niemal gotowy do działania. Wystarczy dodać lub zaimportować do niego produkty i przeprowadzić kilka integracji, przede wszystkim dotyczących płatności i wysyłek.
Użytkownicy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w branży e-commerce zazwyczaj uważają, że próg wejścia do PrestaShop ze względu na łatwość obsługi, jest jeszcze niższy niż w przypadku wtyczki WooCommerce, będącej nakładką do tak popularnego i powszechnie znanego CMS-a jak WordPress.
PrestaShop – opinie dotyczące funkcjonalności i wydajności
Sklep PrestaShop jest postrzegany jako bardzo funkcjonalny już w swojej podstawowej, “suchej” wersji. Z punktu widzenia początkującego użytkownika, możliwości platformy mogą wręcz wydać się nieco przytłaczające. Warto zauważyć, że dostarcza sprzedawcom za darmo podstawowe moduły, niezbędne do rozpoczęcia sprzedaży lub bardzo pomocne, które stoją na naprawdę solidnym poziomie.
Dobrym tego przykładem jest narzędzie PrestaShop Checkout. Ten domyślny system płatności posiada doskonałe zabezpieczenia, obsługuje najpopularniejsze metody – globalne i lokalne oraz pomaga w wygodnej obsłudze zwrotu.
Jeśli chodzi o wydajność sklepu PrestaShop, opinie również zazwyczaj są pozytywne. Mały lub średni sklep internetowy nie wymaga żadnych optymalizacji, by strona ładowała się naprawdę szybko, oczywiście gdy pozwalają na to zasoby hostingu. Za wadę oprogramowania można natomiast uznać fakt, że wymaga ona pojemnego serwera. Ceny hostingu dla PrestaShop bywają wyższe niż dla konkurencyjnych platform.
Sklep PrestaShop – opinie dotyczące kosztów działalności
Platformy z otwartym kodem źródłowym z założenia generują mniej kosztów, ponieważ sprzedawca nie musi opłacać subskrypcji za działanie swojego sklepu. Jednak PrestaShop wśród konkurencji OpenSource jest postrzegany jako stosunkowo drogie rozwiązanie. Nie chodzi wyłącznie o wspomniane koszty hostingu.
W dość obszernej oficjalnej bibliotece dodatków – PrestaShop Addons Marketplace – znajdują się bardzo funkcjonalne i sprawne moduły, niestety w wielu przypadkach płatne. Z kolei gdy rozwój sklepu PrestaShop wymaga wsparcia programisty, właściciel witryny również musi się liczyć z większym wydatkiem niż w przypadku konkurencyjnych ofert. Praca nad oprogramowaniem pochłania po prostu więcej roboczogodzin dewelopera.
Sklep PrestaShop – opinie dotyczące szablonów i modułów
Domyślny szablon PrestaShop zawiera wszystkie podstawowe funkcje, które wystarczą do uruchomienia sklepu. Jeśli chcesz zapewnić swoim klientom lepsze doświadczenie zakupowe i wyróżnić się na tle konkurencji, musisz jednak wybrać bardziej rozbudowany template.
Rynek szablonów do PrestaShop jest rozbudowany. Z łatwością znajdziesz na nim również darmowe motywy, jednak opinie wielu użytkowników są zgodne – znaczna ich część nie działa doskonale i nie jest wolna od błędów. Bezpieczniejsze rozwiązanie stanowi zakup szablonu.
Ciekawe propozycje znajdziesz w oficjalnym sklepie PrestaShop Addons Marketplace, gdzie projekty są oceniane przez społeczność, co dodaje im wiarygodności. Szablonów możesz również szukać na innych platformach lub zdecydować się na dedykowane rozwiązanie. W przypadku PrestaShop może być ono jednak dość kosztowne.
Podobnie prezentuje się sytuacja z modułami do sklepu PrestaShop. Opinie użytkowników platformy wskazują na dostępność naprawdę użytecznych i ciekawych wtyczek. Jeśli dysponujesz budżetem na ich zakup, Twój sklep PrestaShop stanie się dopracowaną, unikalną platformą e-commerce.
Potrzebujesz zaawansowanych narzędzi analitycznych? Chcesz zoptymalizować swoją stronę pod SEO? Zamierzasz prowadzić bloga, na którym będziesz publikować wartościowe treści content marketingowe? A może zależy Ci na konstrukcji zaawansowanych programów lojalnościowych, strategiach sprzedażowych typu cross-selling i up-selling, kreatorze produktów personalizowanych, tworzeniu zestawów promocyjnych, obsłudze dropshippingu? Odpowiednie narzędzia dla PrestaShop są na wyciągnięcie ręki.
Ze względu na popularność oprogramowania PrestaShop wielu dostawców usług przygotowuje integracje dla własnych narzędzi. Przykład? Gdy prowadzisz sklep internetowy na platformie PrestaShop, opinie klientów opublikowane na Twoich stronach produktowych dodają biznesowi wiarygodności, pomagają konsumentom w podjęciu decyzji i tym samym zwiększają współczynnik konwersji.
Dlatego przygotowaliśmy widget Rebvox z opiniami produktowymi znalezionymi w sieci i przeanalizowanymi przez sztuczną inteligencję. Wtyczka posiada integrację z PrestaShop i może stać się cennym drogowskazem zakupowym dla klientów Twojego sklepu.
Sklep internetowy PrestaShop – czy warto?
Sklep PrestaShop jest bardzo dobrym wyborem dla początkujących sprzedawców, właścicieli średnich i większych sklepów internetowych, którym zależy na skalowalności. Niektóre moduły lub prace zlecane programistom wymagają poniesienia pewnych kosztów, ale w zamian zyskujesz pewność, że Twoja witryna będzie działała bez zarzutu i spełni oczekiwania klientów.