Szukając oprogramowania dla sklepu internetowego w wariancie Open Source, jednym z naturalnych wyborów wydaje się PrestaShop. Cena abonamentu za prowadzenie sklepu w modelu SaaS odstrasza szczególnie początkujących sprzedawców, którzy za wszelką cenę pragną uniknąć stałych kosztów obsługi swojego e-biznesu. Darmowe oprogramowanie PrestaShop odpowiada obecnie za funkcjonowanie kilkuset tysięcy sklepów internetowych, w tym naprawdę dużych graczy, co nie może być przypadkiem. Jednak czy rzeczywiście uruchomienie sklepu jest rzeczywiście zupełnie bezpłatne dzięki PrestaShop? Ceny niektórych niezbędnych usług to koszt, którego niestety nie unikniesz. Zapraszamy na krótki przewodnik!
PrestaShop – cena usługi z hostingiem
Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w branży e-commerce z pewnością wiesz, że do uruchomienia funkcjonalnego sklepu wystarczy pobrać i skonfigurować oprogramowanie PrestaShop. Cennik dostępny na stronie dostawcy może zatem wzbudzić pewien dysonans poznawczy. Oprócz w pełni darmowej oferty, znajduje się tam także wariant abonamentowy, a także spersonalizowany. O co dokładnie chodzi?
PrestaShop – cennik:
- Wariant Classic – Wybierając to rozwiązanie, nie ponosisz żadnych kosztów. Pobierasz darmowe oprogramowanie PrestaShop w wersji 8 wraz z klasycznym szablonem, w oparciu o który powstanie Twój sklep internetowy, i który możesz w sposób podstawowy dostosować do swoich potrzeb. Dostawca udostępnia również podstawowe funkcjonalności związane z płatnościami, podstawową analityką, reklamami i wysyłkami towaru do klientów.
- Wariant Hosted – Jest to model abonamentowy. Aktualnie decydując się na tę ofertę, musisz opłacać subskrypcję w wysokości 24 euro netto, odprowadzanych do PrestaShop. Cena zgodnie z nazwą obejmuje hosting sklepu, ale nie tylko. Dostawca pomaga Ci w instalacji i konfiguracji sklepu internetowego. Możesz korzystać ze wsparcia technicznego przez sześć dni w tygodniu i kilku innych usług dla e-commerce, na przykład zgodności strony z RODO i automatycznego obliczania podatku VAT w poszczególnych krajach.
- Wariant Custom – Jest to rozwiązanie dla właścicieli biznesów, którzy pragną przenieść swój sklep na PrestaShop lub przygotować niestandardową stronę internetową w ramach personalizacji.
Jeśli posiadasz podstawową wiedzę deweloperską, wariant Classic jest wystarczający aby utworzyć w pełni funkcjonalny sklep internetowy wyposażony w podstawowe narzędzia. W przeciwnym razie możesz napotkać problemy z jego uruchomieniem i konfiguracją, a wówczas będzie Ci potrzebna pomoc specjalisty lub obsługi PrestaShop. Cena subskrypcji, biorąc pod uwagę wsparcie pomocy technicznej, jest wówczas warta zapłacenia. Z drugiej strony, poświęcając taki budżet, masz do dyspozycji platformy SaaS, znacznie prostsze w obsłudze.
Sklep internetowy PrestaShop – ceny hostingu i domeny
Zakup hostingu i domeny to koszty, których nie unikniesz, nawet wybierając darmowe oprogramowanie PrestaShop. Ceny tych usług są zróżnicowane. Tańszym rozwiązaniem są hostingi współdzielone lub VPS (Virtual Private Server). W tym przypadku ceny zaczynają się od kilku złotych miesięcznie, ale wówczas musisz liczyć się z ograniczoną przestrzenią dyskową i wydajnością.
Jeśli zakładasz, że Twój sklep szybko się powiększy i uzyska duży ruch, potrzebny Ci będzie znacznie droższy serwer dedykowany. Jeśli chodzi o domenę dla Twojego sklepu PrestaShop, ceny roczne zaczynają się od około 100 zł.
Sklep internetowy PrestaShop – ceny, których nie musisz płacić ze względu na darmowe usługi
Załóżmy, że otwierasz swój sklep internetowy w ramach pilotażu, więc pragniesz za wszelką cenę zredukować koszty działalności. Darmowe oprogramowanie PrestaShop zawiera podstawowe narzędzia, jednak mają one swoje ograniczenia.
Darmowe narzędzia PrestaShop:
- PrestaShop Checkout – narzędzie udostępniające klientom Twojego sklepu możliwość płatności kartą za zakupy. Cechuje się dobrym zabezpieczeniem, ale do kosztów musisz doliczyć prowizje operatora, niekoniecznie najkorzystniejsze na rynku.
- PrestaShop Marketing – narzędzie do tworzenia reklam w sieci Google.
- PrestaShop Metrics – podstawowe narzędzia analityczne, wykorzystujące dane pochodzące z samego PrestaShop i Google Analytics.
Jeśli chodzi o dostawy towaru realizowane do klientów z Twojego sklepu PrestaShop, cena integracji z poszczególnymi przewoźnikami jest zróżnicowana. Niektórzy udostępniają je za darmo. Twoim klientom może jednak bardzo zależeć na szerokim wyborze form dostawy, a wówczas konieczna okaże się płatna integracja z jedną z platform logistycznych lub oprogramowaniem.
Sklep internetowy PrestaShop – cena certyfikatu SSL
Bez certyfikatu SSL Twój sklep internetowy praktycznie nie może działać, ponieważ potencjalni klienci potraktują stronę jako niebezpieczną. Koszt szyfrowania danych jest opcjonalny, ponieważ większość sklepów PrestaShop może korzystać z darmowych certyfikatów. Wówczas musisz jednak pamiętać o ich odnawianiu, ponieważ po kilku miesiącach, a najwyżej latach tracą ważność. Jeśli chcesz tego uniknąć, konieczne będzie płatne rozwiązanie.
Koszt szablonu PrestaShop
Kolejnym opcjonalnym kosztem jest szablon PrestaShop. Do Twojej dyspozycji jest automatyczny motyw. Istnieją również inne bezpłatne szablony, jednak często charakteryzują się błędami i ograniczoną funkcjonalnością. Chcąc poprawić wygląd sklepu oraz UX, musisz poszukać płatnego szablonu PrestaShop. Cena gotowego szablonu to przynajmniej kilkaset złotych. Szukając dedykowanego rozwiązania, dopasowanego do Twoich potrzeb, musisz wydać sporo więcej. Do kosztów należy jeszcze doliczyć ewentualne poprawki i konfigurację.
Darmowe i płatne wtyczki PrestaShop
Zasoby wtyczek do PrestaShop są praktycznie nieograniczone. Niektóre z nich to darmowe narzędzia, ale inne, szczególnie te cechujące się wyższą funkcjonalnością, mają zazwyczaj płatny charakter.
Jakiego typu narzędzi możesz wkrótce potrzebować, prowadząc sklep internetowy?
- Wtyczki służące do tworzenia promocji i rabatów w Twoim sklepie internetowym.
- Wtyczki do komunikowania się z klientami, na przykład za pośrednictwem czatu.
- Sekcje z komentarzami klientów, na przykład innowacyjna wtyczka Revbox, zawierająca wiarygodne opinie produktowe.
- Integracje z oprogramowaniem księgowym i magazynem.
- Wtyczki poprawiające nawigację i filtrowanie produktów na stronie sklepu.
- Narzędzia marketingowe – na przykład z rekomendacjami produktowymi, remarketingiem czy notyfikacjami push.
- Wtyczki do zarządzania plikami cookie.
To tylko wybrane przykłady darmowych lub (zazwyczaj) płatnych narzędzi, które stają się niezbędne w miarę rozwoju e-biznesu. O ile początkowo do stworzenia prostego sklepu internetowego wystarczy darmowe oprogramowanie PrestaShop oraz tani hosting i domena, o tyle w ramach wzrostu w skali Twojego biznesu, rozszerzenia staną się konieczne!