Wśród oprogramowania dla sklepów internetowych typu Open Source, PrestaShop oraz WooCommerce cieszą się bardzo dużym uznaniem. Pierwsze rozwiązanie powstało z myślą o internetowych sprzedawcach. Z kolei WooCommerce jest tak naprawdę bardzo zaawansowaną wtyczką do bardzo popularnego CMS – WordPress, dzięki której może powstać w pełni funkcjonalny sklep internetowy. Które oprogramowanie wybrać, rozpoczynając swoją przygodę z handlem w sieci, WooCommerce czy PrestaShop? Czy da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie? Dziś przedstawiamy porównanie WooCommerce vs PrestaShop, analizując atuty obu platform z perspektywy różnych obszarów działania sklepu!
WooCommerce vs PrestaShop – prostota zarządzania sklepem internetowym
Jeśli chodzi o łatwość obsługi, rozstrzygnięcie które rozwiązanie jest bardziej przyjazne użytkownikowi, PrestaShop czy WooCommerce, naprawdę trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Wśród właścicieli i opiekunów sklepów internetowych panuje opinia, że intuicyjny interfejs jest domeną obu platform.
Gdy zakładasz sklep internetowy, a to kryterium wyboru jest dla Ciebie szczególnie ważne, panel administracyjny PrestaShop wydaje się bardziej przejrzysty, prawdopodobnie dlatego, że ten system CMS został stworzony właśnie z myślą o branży e-commerce. Z drugiej strony, inne zdanie zazwyczaj zaprezentują osoby, które miały styczność z WordPressem. Zaliczasz się do tego grona? Odnalezienie się w realiach WooCommerce nie będzie dla Ciebie trudnym wyzwaniem. Pamiętaj jednak, że intuicyjny interfejs to tylko jeden czynnik, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze platformy dla swojego sklepu internetowego.
PrestaShop vs WooCommerce – wydajność
Szybkość działania sklepu internetowego należy do najważniejszych aspektów i user experience. Kiedy użytkownik musi długo oczekiwać na załadowanie się strony, z każdą sekundą zwiększa się prawdopodobieństwo, że ją opuści. Jak pod tym względem wypadają obie platformy?
O ile intuicyjnie WooCommerce wydaje się rozwiązaniem bardziej wydajnym, bo tworzy mniej plików systemowych i mniej rozbudowane bazy danych, praktyka pokazuje, że to strony PrestaShop na ogół działają szybciej, a przede wszystkim szybciej reagują na kliknięcie w adres.
Tworząc ranking w tym zestawieniu, należałoby przyznać punkt PrestaShop, ale sprawa nie jest tak oczywista. Doświadczony deweloper jest w stanie zoptymalizować platformę WooCommerce przy użyciu zaawansowanych funkcji. Jeśli nie wiesz, czym jest Litespeed Cache lub CDN, będziesz potrzebować pomocy specjalisty.
Warto jednak wziąć pod uwagę, że żadne oprogramowanie nie będzie działało wydajnie na powolnym serwerze. Poza tym, swój sklep internetowy musisz prowadzić w taki sposób, aby nie przeładować go danymi, takimi jak na przykład nie zoptymalizowane zdjęcia.
WooCommerce vs PrestaShop – dostępne szablony dla sklepu internetowego
Odpowiedź na pytanie, która platforma ma przewagę przy projektowaniu sklepu internetowego, WooCommerce, czy PrestaShop, zależy tak naprawdę od wielkości Twojego sklepu, Twojej wiedzy deweloperskiej oraz dostępnego budżetu. W pierwszej kolejności musisz zastanowić się, czy stać Cię na zainwestowanie w dedykowany sklep internetowy.
Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na duży wydatek lub na początku, po prostu nie potrzebujesz rozwiązania szytego na miarę, WooCommerce wydaje się lepszym wyborem. W tym momencie dają o sobie znać korzenie platformy, sięgające popularnego WordPressa. Ogromny wybór szablonów idzie w parze z prostotą ich implementacji. Poza tym jako użytkownik WooCommerce, masz do dyspozycji mnóstwo darmowych i bardzo funkcjonalnych wtyczek, które pomogą Ci między innymi sprzedawać w modelu subskrypcyjnym, wygodnie zarządzać promocjami w Twoim sklepie internetowym i poprawiać nawigację. Również dodawanie nowych produktów przebiega sprawnie.
Platforma PrestaShop także oferuje imponujący wybór szablonów. Wśród nich znajdują się darmowe. Jednak praktyka pokazuje, że zazwyczaj pozostawiają one sporo do życzenia pod względem funkcjonalności, a nawet poprawnego działania. Za funkcjonalny płatny szablon zapłacisz kilkaset złotych, co nie jest wygórowaną ceną, ale schody mogą pojawić się w momencie konfiguracji sklepu. To z pewnością nie jest tak intuicyjne jak w przypadku WooCommerce, więc możesz potrzebować stałego wsparcia programisty.
Gdy skala biznesu rośnie, sklepy internetowe PrestaShop działają bardzo wydajnie a wiele dostępnych motywów zapewnia klientom wspaniałe doświadczenie zakupowe. Jednak na początku swojej działalności prowadzonej samodzielnie rozsądniejszym wyborem będzie prawdopodobnie przyjazne w konfiguracji WooCommerce.
PrestaShop vs WooCommerce – wtyczki i rozszerzenia
WooCommerce to platforma, która już w standardzie zapewnia wiele istotnych funkcji z punktu widzenia prowadzenia biznesu e-commerce, takich jak prowadzenie statystyk sprzedaży, fakturowanie i księgowość czy zarządzanie klientami. Poza tym, jako właściciel sklepu internetowego, masz ogromny dostęp do rozszerzeń. Można by stwierdzić, że jedynym ograniczeniem pozostaje Twoja wyobraźnia, jednak musisz pamiętać, że zbyt wiele integracji może mocno obciążyć Twój sklep. Kolejna zaleta WooCommerce polega na łatwej optymalizacji sklepu pod SEO.
Z kolei PrestaShop legitymuje się mniej imponującą biblioteką dostępnych wtyczek i rozszerzeń. Różnica pomiędzy obiema platformami nie leży jednak w liczbie, ale funkcjonalności. Rozwiązania przewidziane dla PrestaShop są po prostu bardziej rozbudowane, co dotyczy także podstawowej wersji. W tym aspekcie również PrestaShop góruje nad swoim konkurentem z punktu widzenia właścicieli dużych sklepów internetowych.
Jeśli chcesz, by Twój sklep z dnia na dzień zapełnił się wiarygodnymi opiniami klientów, które stanowią ważną rekomendację dla kolejnych zakupowiczów i poprawiają współczynnik konwersji, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Wtyczka Revbox z rzetelnymi i rozbudowywanymi recenzjami produktów posiada integrację z obiema platformami!
WooCommerce vs PrestaShop – koszty działalności
Trudno porównać oba narzędzia, abstrahując od kosztów działalności. Mimo, że zestawienie dotyczy darmowego oprogramowania, w praktyce prowadząc sklep internetowy ponosisz pewne stałe lub okazyjne wydatki. Która platforma wypada taniej, jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z e-commerce?
Odpowiedź brzmi: WooCommerce. Różnicę możesz dostrzec już w cenie hostingu. Wybierając PrestaShop, prawdopodobnie będziesz potrzebować większego serwera, niezależnie od jego wydajności. Osobną kwestię stanowią wtyczki i rozszerzenia, które już wkrótce mogą stać się niezbędne. Biblioteka dostępnych rozwiązań jest w przypadku WooCommerce bardziej obszerna, a konkurencja panująca na rynku sprzyja niższym cenom.
Różnicę w kosztach zauważysz też, jeśli będzie Ci potrzebne wsparcie programisty. Prace w środowisku PrestaShop pochłaniają zazwyczaj więcej godzin.
Mamy nadzieję że powyższe porównanie pomoże Ci w wyborze platformy e-commerce dla Twojego sklepu internetowego. Podejmując decyzję, weź pod uwagę skalę Twojego biznesu oraz dostępny budżet.