Planujesz rozpocząć sprzedaż w sieci za pośrednictwem własnego sklepu internetowego? Przed Tobą kluczowa decyzja – wybór platformy e-commerce, w oparciu o którą powstanie Twoja strona. Jeśli nie dysponujesz wysokim budżetem na dedykowane rozwiązanie, nie czujesz się na siłach, by samodzielnie stworzyć sklep na bazie oprogramowania Open Source, najlepszym wyjściem jest prosty w obsłudze model SaaS. Jedną z ciekawszych ofert na rynku w tym segmencie proponuje Shoper – polska platforma e-commerce dostępna w ramach miesięcznego abonamentu. 

Przekonaj się, czy sklep internetowy Shoper oferuje optymalne rozwiązania dla Twojego biznesu. Zapraszamy na kompleksowy przewodnik po funkcjach i możliwościach tej popularnej platformy e-commerce.

Skalowalny sklep internetowy Shoper w modelu abonamentowym

Historia oprogramowania Shoper sięga czasów, w których branża e-commerce w Polsce dopiero raczkowała. Gdy pierwsza edycja narzędzia pojawiła się na rynku w 2005 roku, była sprzedawana w wersji pudełkowej a dopiero od roku 2010 zasługuje ona na miano pełnoprawnej platformy jako e-commerce w modelu SaaS (Software as a Service). 

Jako początkujący sprzedawca musisz wiedzieć, że wybierając rozwiązanie abonamentowe, nie martwisz się o utrzymanie infrastruktury sklepu i jego uruchomienie, a jednocześnie możesz liczyć na prostą konfigurację i hosting wliczony w cenę usługi. Techniczne aspekty funkcjonowania platformy bierze na siebie dostawca. Aktualnie Shoper jest dostępny w ramach trzech pakietów.

Sklep internetowy Shoper – dostępne pakiety:

  • Standard – zazwyczaj dostępny w bardzo korzystnej cenie i oferujący wiele możliwości jak na podstawowy wariant, przeznaczony dla sklepów internetowych dopiero rozpoczynających swoją działalność. W tym pakiecie Shoper możliwość umieszczenia w sklepie nawet 50 000 produktów, a także obsługę płatności , przesyłek i zwrotów oraz nielimitowaną liczbę skrzynek pocztowych w ramach domeny.
  • Premium – w ramach tego pakietu użytkownik platformy Shoper musi już liczyć się z wydatkiem sięgającym kilkuset złotych miesięcznie, ale w zamian zyskuje między innymi możliwość obsługi wielu magazynów, nielimitowaną liczbę produktów, obsługę 24 godziny na dobę i pomoc opiekuna klienta w konfiguracji sklepu.
  • Enterprise – potężny pakiet, za który niestety należy zapłacić kilka tysięcy złotych miesięcznie. Shoper w tym wariancie jest skierowany do sklepów internetowych, którym zależy na indywidualnych rozwiązaniach. Oprócz dedykowanych motywów graficznych, klient uzyskuje szereg narzędzi analitycznych, możliwość konfiguracji sprzedaży na platformach Marketplace, wsparcie e-commerce managera, dedykowane szkolenia, a nawet consulting obejmujący sprzedaż międzynarodową. Dodatkowym atutem jest nielimitowana przestrzeń na serwerze, która w przypadku najtańszego pakietu wynosi 10 GB.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z branżą e-commerce, Shoper w modelu standard powinien odpowiedzieć na wszystkie Twoje potrzeby. Rozwiązanie ma tylko jedną słabszą stronę – dostawca oprogramowania nie ukrywa, że tylko pakiety Premium i Enterprise zapewniają podwyższoną wydajność sklepu, a więc szybsze ładowanie się strony.

Teraz, abstrahując od pakietów, omówimy kluczowe i najciekawsze funkcje, jakie oferuje sklep internetowy Shoper .

Płatności online dostępne w dedykowanym systemie Shoper 

Jeśli chodzi o płatności mobilne, wybierając platformę Shoper, masz nieco ułatwione zadanie, ponieważ nie musisz rozpoczynać współpracy z wybranym dostawcą. Platforma oferuje użytkownikom swój własny system, który działa we współpracy z Autopay. Dzięki temu klienci Twojego sklepu uzyskają dostęp do wszystkich popularnych metod płatności online w jednym miejscu, w tym oczywiście BLIK, portfeli elektronicznych oraz kart płatniczych. Oprócz tego, swoim klientom możesz udostępnić płatności odroczone i ratalne dostępne w kilku wariantach. 

Dostawca zapewnia, że wypłata środków następuje następnego dnia roboczego po zakupie. Narzędzie pomaga także realizować i monitorować status zwrotów. Jako klient możesz również uzyskać środki na zatowarowanie sklepu i jego promocję, sięgające do 150 000 zł. Usługa nie jest oczywiście darmowa, natomiast nowi klienci unikają płacenia prowizji przez 90 dni.

Usługa Shoper Przesyłki

Kolejnym fundamentem sprawnej obsługi klienta w sklepie jest wysyłka towaru. Platforma Shoper oferuje wsparcie w postaci usługi Shoper przesyłki. Obsługiwane są oczywiście dostawy door to door, automaty paczkowe i punkty OOH. Ponadto Shoper obsługuje przesyłki międzynarodowe. 

Użytkownik może liczyć na konkurencyjne stawki w porównaniu do cennikowych, obsługę zamówień w panelu sklepu i rachunek zbiorczy na koniec miesiąca. Jeśli posiadasz już własne umowy z operatorami logistycznymi, aktualnie może skorzystać z gotowych integracji dla ośmiu przewoźników.

Szablon sklepu internetowego Shoper

Uruchamiając sklep internetowy Shoper , na starcie otrzymujesz darmowy szablon graficzny. Jest on zupełnie wystarczający do prowadzenia małego biznesu. W ramach jego rozwoju dostawca platformy oferuje kilkadziesiąt płatnych szablonów, stworzonych z myślą o konkretnych branżach. Na takie rozwiązanie trzeba już przeznaczyć kilkaset złotych.

Najwięksi gracze mogą liczyć, w ramach zapotrzebowania, na stworzenie dedykowanego szablonu Shoper dla swojego sklepu internetowego. Posiadacze najbardziej rozbudowanego wariantu Enterprise mają do dyspozycji dodatkowe usługi graficzne, dostępne w ramach miesięcznego pakietu godzin, dzięki którym szablon sklepu może jeszcze lepiej spełnić ich oczekiwania.

Pozostałe funkcje i konfiguracja platformy Shoper

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem konfiguracji sklepu internetowego Shoper. 

Dostawca proponuje usługi takie jak:

  • Shoper Regulaminy – wsparcie polegające na przygotowaniu przejrzystego i czytelnego regulaminu sklepu, a co najważniejsze zgodnego z aktualnym prawem, w tym dyrektywą Omnibus i polityką prywatności wynikającą z RODO. Tworzenie regulaminu w ten sposób jest dość przyjemne, ponieważ odbywa się przy pomocy zawierającego pytania kreatora.
  • Wsparcie w pozyskaniu domeny – Shoper pozwala na korzystanie z najpopularniejszych domen, a klientów kusi niska opłata za pierwszy rok usługi. Do pakietu zalicza się nielimitowana liczba subdomen oraz skrzynek mailowych z wybraną domeną. Zaletą tego rozwiązania jest automatyczna instalacja i konfiguracja wybranej domeny.
  • Certyfikat SSL – absolutny must have sklepu internetowego, który pragnie wzbudzać zaufanie klientów, zapewnić im bezpieczne zakupy i zajmować wysokie pozycje w wyszukiwarce.

Sklep internetowy Shoper a kampanie reklamowe

Jeśli prowadząc sklep internetowy, pragniesz skupić się na jego bieżącym prowadzeniu, natomiast szukasz wsparcia w promocji swojego biznesu, Shoper oferuje gotowe rozwiązania. Kampanie promocyjne obejmują następujące kanały:

  • pozycjonowanie strony w ramach wybranego pakietu, 
  • Google Ads, 
  • Microsoft Ads, 
  • reklamy w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Tik Tok Ads),
  • sprzedaż w trakcie transmisji na żywo w ramach usługi Shoper Live, 
  • obecność na porównywarkach cenowych, 
  • reklamy w serwisach partnerskich,
  • kampanie promocyjne na platformach marketplace – Allegro oraz Amazon.

Czy promując swój sklep internetowy warto korzystać z kampanii oferowanych przez Shoper? Z pewnością atutem takiego rozwiązania jest ogromna wygoda – nie musisz samodzielnie konfigurować kampanii reklamowych, a trudno być ekspertem w każdym z tych kanałów komunikacji. Z drugiej strony, nie każdy sprzedawca uzna za atrakcyjne oferowane modele rozliczenia – Shoper pobiera prowizję zarówno od budżetu kampanii jak i wypracowanych przez nią zysków.

Sklep Internetowy Shoper a sprzedaż wielokanałowa

Jeśli Twój e-biznes nie ogranicza się do sklepu internetowego, a dodatkowo prowadzisz sprzedaż również na platformach Marketplace, Shoper pozwala zintegrować kilka kanałów w jednym miejscu i w ten sposób wygodnie zarządzać sprzedażą. Integracje dotyczą Allegro. Odbywa się to jednak za pośrednictwem oddzielnego narzędzia – aplikacji Apilo. Aktualnie użytkownicy sklepu Shoper mogą korzystać z integracji za darmo przez 30 dni.

Dodatkowe rozszerzenia i integracje dostępne na platformie Shoper 

Siłą wielu platform e-commerce są dostępne na nich integracje. Dzięki nim sklep internetowy może zostać pod względem funkcjonalnym dostosowany do charakterystyki biznesu i ułatwić jego codzienną obsługę.

Integracje i rozszerzenia dostępne na platformie Shoper:

  • Shoper Zwroty – darmowa usługa usprawniająca obsługę zwrotów i reklamacji. Klienci sklepu mogą wygodnie zwracać towar za pomocą czytelnego formularza online, co ciekawe narzędzie sprawdza, czy złożony wniosek kwalifikuje się do zwrotu lub reklamacji. Zarządzanie zwrotami jest możliwe w wygodny sposób w panelu administracyjnym sklepu.
  • Integracja z hurtowniami – sklep internetowy Shoper można w prosty sposób zintegrować z hurtowniami zaopatrującymi sprzedawcę. Wymaga to jednak skorzystania ze wspomnianego dodatkowego narzędzia – Apilo. Rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku posiadania, jak i nieposiadania własnego magazynu.
  • Dropshipping – ten model logistyczny jest często wybierany przez początkujących sprzedawców, ponieważ nie wymaga posiadania ani wynajmowania przestrzeni magazynowej. Dostawy do klientów sklepu są realizowane bezpośrednio z hurtowni. Shoper pozwala na integrację z ponad 200 dostawcami oferującymi sprzedaż towarów w ramach dropshippingu i reprezentującymi różne kategorie produktowe. Shoper przewiduje liczne automatyzacje dotyczące wystawiania produktów w sklepie, generowanie etykiet wysyłkowych, powiadomień, kontroli stanów magazynowych i polityki cenowej sklepu, uzależnione od cen hurtowych.

Obsługa faktur, zamówień i magazynu na platformie Shoper 

Jeśli chodzi o zarządzanie biznesem e-commerce prowadzonym na platformie Shoper , dostawca usługi proponuje dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest możliwość integracji platformy z najpopularniejszymi systemami klasy ERP. To z pewnością spore udogodnienie, zwłaszcza w przypadku biznesów prowadzonych na większą skalę.

Drugie rozwiązanie to oprogramowanie Shoper Faktury I Magazyn, pozwalające na zarządzanie towarem oraz finansową stroną sklepu. To proste w obsłudze narzędzie jest aktualnie oferowane w ramach dwóch zróżnicowanych pakietów, z których pierwszy obejmuje jedynie obsługę faktur.

Komunikacja z klientami w ramach Shoper Connect

Kolejnym narzędziem dostępnym dla użytkowników platformy Shoper jest aplikacja Shoper Connect. Pozwala ona na zarządzanie obsługą klienta w postaci infolinii oraz komunikatów SMS. Narzędzie usprawnia pracę osób zatrudnionych na infolinii, ponieważ z chwilą kontaktu otrzymują oni pełną wiedzę o danym kliencie.

Integracja sklepu Shoper z wtyczką Revbox

Jeśli dopiero uruchamiasz sklep internetowy, sporym wyzwaniem będzie dla Ciebie brak opinii pozostawionych przez dotychczasowych klientów. Taki stan rzeczy obniża wiarygodność Twojego biznesu. Poza tym, pozbawieni kompleksowej wiedzy o produktach konsumenci mogą udać się do konkurencji.

Jeśli Twój sklep powstaje w oparciu o platformę Shoper, możesz uniknąć tego problemu. Wystarczy że zintegrujesz go z widgetem Revbox, który natychmiast dostarcza recenzje produktowe, oparte o opinie dotychczasowych nabywców, znalezione w sieci. To znak jakości Twojego sklepu oraz swoisty przewodnik zakupowy dla konsumentów.

Sklep internetowy Shoper – czy warto?

Do ogromnych zalet platformy Shoper należy skalowalność, jak również bardzo szeroki wachlarz usług i funkcji dostępnych w ramach najtańszego pakietu. Liczne integracje pozwalają dopasować platformę do potrzeb swojego biznesu. Kolejne atuty to łatwa konfiguracja, duży wybór szablonów i narzędzia wspierające kampanie reklamowe. Za najbardziej zaawansowane usługi musisz jednak dodatkowo zapłacić, a sklep działający w ramach najtańszego pakietu nie osiąga maksymalnej wydajności proponowanej przez dostawcę. Mimo wszystko, jest to jedna z najciekawszych i najbardziej opłacalnych ofert dostępnych na rynku w modelu SaaS.

NOWE & POPULARNE