Uruchamiasz sklepi internetowy na oprogramowaniu PrestaShop i chcesz, by jego wygląd oraz UX przyciągały klientów i zachęcały do pozostania na Twojej stronie? A może dotychczasowy podstawowy template przestał spełniać oczekiwania Twojego rosnącego biznesu e-commerce i pragniesz unowocześnić swoją platformę na PrestaShop? Szablony mają, wbrew pozorom, ogromny wpływ na sprzedaż nie tylko ze względu na swoją estetykę, dopasowanie do branży, ale przede wszystkim sposób nawigacji po sklepie i prezentacji produktów. W jaki sposób wybrać i wdrożyć na swoją stronę doskonały szablon PrestaShop? Wyjaśniamy!
PrestaShop – szablony darmowe i płatne
Jeśli tylko masz zacięcie i podstawową wiedzę deweloperską, sklep internetowy możesz samodzielnie uruchomić bez zbędnych kosztów wkrótce po wykupieniu hostingu i domeny oraz instalacji PrestaShop. Szablon dostępny automatycznie gwarantuje podstawowe funkcjonalności, wydajność i przejrzystość sklepu internetowego. Gdy Twój biznes zacznie rosnąć, to rozwiązanie przestanie być wystarczające. Poza tym domyślny szablon PrestaShop nie pozwoli Ci zbytnio wyróżnić się na tle konkurencji. Jakie rozwiązania wchodzą wówczas w grę?
Sklep PrestaShop – szablony dostępne bezpłatnie
Znalezienie bezpłatnego szablonu do Twojego sklepu internetowego nie jest trudnym wyzwaniem. Problem w tym, że nikt nie udostępnia perfekcyjnie działających rozwiązań zupełnie za darmo. Innymi słowy istnieje spore ryzyko, że korzystając z takiego wyboru, nie wykorzystasz w pełni potencjału, jak i daje Ci PrestaShop. Szablon dostępny za darmo nierzadko posiada błędy, jest mało wydajny lub kiepsko dostosowany do wymagań mobile. Funkcjonalność również pozostawia wiele do życzenia.
Płatne szablony PrestaShop
Płacąc za swój nowy szablon PrestaShop, masz prawo wymagać znacznie więcej. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, a w sieci znajdziesz tysiące template’ów, które możesz wdrożyć do swojego sklepu. Do zalet tego rozwiązania należy dostępność od zaraz. Niektóre gotowe szablony prezentują wysoką funkcjonalność i można je swobodnie edytować. W najkorzystniejszej sytuacji autor szablonu zapewnia do niego wsparcie techniczne.
Dedykowany szablon PrestaShop
Trzecim wariantem jest zamówienie dedykowanego szablonu PrestaShop. Wówczas template powstaje ściśle na Twoje zamówienie, co ma swoje ogromne zalety. To Ty decydujesz o wyglądzie i wszystkich funkcjonalnościach sklepu. Twoja strona jest unikalna i doskonale wyróżnia się na tle konkurencji. Bierzesz udział we wszystkich etapach procesu twórczego i możesz na bieżąco zgłaszać swoje uwagi. Poza tym autor wykonujący dla Ciebie szablon PrestaShop zapewnia jego sprawne wdrożenie i obsługę techniczną. Wada? To rozwiązanie wiąże się z najwyższymi kosztami, więc jest przeznaczone przede wszystkim dla dużych biznesów, które chcą zapewnić klientom unikalne doświadczenia zakupowe i mogą sobie pozwolić na taką inwestycję.
PrestaShop szablony – gdzie szukać interesujących projektów?
Zastanawiasz się, gdzie znaleźć swój idealny szablon PrestaShop? Szablony są dostępne między innymi w oficjalnym zbiorze dostawcy oprogramowania – PrestaShop Addons Marketplace. Wybór ten stanowi gwarancję, że motyw został wykonany przez profesjonalistę. Poza tym, poszczególne szablony są tam poddawane ocenie społeczności.
Oprócz tego możesz skorzystać z nieoficjalnych platform z szablonami PrestaShop lub skorzystać z pomocy agencji albo dewelopera, jeśli zależy Ci na dedykowanym rozwiązaniu, szytym na miarę.
PrestaShop – szablon idealny
Ze względu na ogromną popularność platformy PrestaShop, szablony, z których możesz skorzystać są liczone w tysiącach, co tak naprawdę utrudnia podjęcie decyzji. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę?
Najważniejsze cechy dobrego szablonu PrestaShop:
- Kolorystyka i design – weź pod uwagę specyfikę swojej branży. Przykładowo, jeśli sprzedajesz leki lub sprzęt medyczny, strona nie może epatować czerwienią i innymi krzykliwymi barwami. Kieruj się również ogólnym poczuciem estetyki. Poza tym weź pod uwagę, że kluczowe elementy strony, na przykład przyciski CTA powinny wyróżniać się na tle całej strony na zasadzie kontrastu.
- Responsywność – według badania E-comerce w Polsce 2023 przygotowanego przez Gemius, 79% Polaków kupujących w sieci używa do tego smartfona. Zanim kupisz szablon PrestaShop, upewnij się że jest responsywny i działa bez zarzutu na urządzeniach mobilnych.
- Funkcje sprzedażowe – skupiając się na estetyce, łatwo o nich zapomnieć. Szablon powinien pomóc Ci w czytelny sposób przedstawiać promocje i zniżki, rekomendacje produktów w ramach upsellingu lub sprzedaży krzyżowej, a także inteligentne podpowiedzi.
- Multimedia – wielu konsumentów “kupuje oczami”. Twój nowy szablon PrestaShop musi znakomicie prezentować zdjęcia i materiały wideo, umożliwiać powiększenie fotografii, a przy tym działać wydajnie.
- Nawigacja i filtrowanie produktów – kluczowe kryterium z punktu widzenia UX. Klienci naprawdę doceniają możliwość wygodnego przeglądania i odnajdywania interesujących ich produktów. To klucz do wyższego współczynnika konwersji. Zadbaj też o drobiazgi, takie jak sticky menu.
- Szybki podgląd – kolejny czynnik wpływający na poziom sprzedaży. Po najechaniu na produkt bez kliknięcia klient powinien ujrzeć podstawowe informacje na jego temat.
Co jeszcze powinien gwarantować Twój idealny szablon PrestaShop? Zapoznaj się ze sklepami Twoich bezpośrednich konkurentów i poszukaj tam inspiracji, by nie pozostawać w tyle.
Szablony PrestaShop – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Niektóre szablony PrestaShop prezentują się naprawdę efektownie, ale niedługo po instalacji przekonujesz się, że coś jest nie tak, na przykład przy okazji aktualizacji oprogramowania. Przed podjęciem decyzji, zapoznaj się z opiniami użytkowników na temat samego szablonu i jego autora. Wybierz ofertę, która daje Ci dostęp do dokumentacji technicznej i uwzględnia wsparcie w razie problemów.
PrestaShop – szablony to tylko część sukcesu
Pamiętaj, że dobry szablon PrestaShop to tylko jeden z fundamentów Twojego sklepu. Aby zwiększyć jego funkcjonalność i poprawiać doświadczenie zakupowe klientów, zazwyczaj niezbędna okazuje się instalacja dodatkowych modułów i narzędzi. Niektóre z nich decydują o podstawowych funkcjonalnościach, a inne zapewniają innowacje i przewagę konkurencyjną.
Swój sklep PrestaShop możesz zintegrować między innymi z Revbox – wtyczką z recenzjami produktowymi przygotowanymi z udziałem sztucznej inteligencji. Narzędzie analizuje komentarze dotychczasowych klientów na temat poszczególnych produktów znalezione w sieci, a później przygotowuje rozbudowaną opinię. Takie podejście do tematu gwarantuje wiarygodność przygotowywanych recenzji, które są użyteczne dla klientów sklepu i poprawiają współczynnik konwersji.
Uruchamiając sklep internetowy i wybierając optymalny szablon PrestaShop, weź pod uwagę nie tylko swoje aktualne potrzeby, ale również możliwości dalszego rozwijania sklepu!